03 Август, 2020
0.0242

Каде луѓето грешат: Научни истражувања кои ги побиваат митовите за никотинот

Објавено во: Мои пари 13 Февруари, 2020

Научни истражувања покажуваат дека никотинот не е примарниот причинител за болестите поврзани со пушењето. „Економист“ објави научна дискусија за е-цигари во краток документарен филм насловен „Vaping: Што луѓето се прават погрешно“.

 „Економист“ ги разгледува реакциите против vaping-от, кои се засилување на митовите за електронските цигари кои содржат никотин, а кои не се поддржани со научно истражување. 

Во видеото се прикажува Роберт Вест, професор по здравствена психологија на Универзитетскиот колеџ во Лондон, кој вели „Загриженоста се однесува на корисниците на е-цигари кои ги користеле истите да престанат да пушат, ќе се вратат на пушење. Ако тоа се случи, многу животи ќе бидат изгубени“. 

-Иако не се согласуваме со сите гледишта изразени во видеото, истото дава урамнотежена перспектива за проблемот со vaping-от во САД и во останатите земји и за опасностите од забраната на електронските цигари или нивно несоодветно регулирање, пишува „Економист“. 

Можеби ќе ве интересира

Првото издание на Flipbook Film Festival ќе се одржи од 7 до 9 август 2020 година во МКЦ

Првото издание на Flipbook Film Festival ќе се одржи од 7 до 9 август 2020 година во МКЦ

Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

Една шолја какао на ден: Благодет за целиот организам

Една шолја какао на ден: Благодет за целиот организам

Кроација Oсигурување AД - Друштво за неживотно осигурување се закити со меѓународен Сертификат за квалитетно управување

Кроација Oсигурување AД - Друштво за неживотно осигурување се закити со меѓународен Сертификат за квалитетно управување

Намалување што не се пропушта: До -70% на колекција пролет/лето ‘20!

Намалување што не се пропушта: До -70% на колекција пролет/лето ‘20!

Зошто да се одлучите за премиум систем за греење и ладење?

Зошто да се одлучите за премиум систем за греење и ладење?

Македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева објавена во Шпанија

Македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева објавена во Шпанија

Синдициран заем од 72 милиони евра за финансирање на изградбата на East Gate Mall во Скопје

Синдициран заем од 72 милиони евра за финансирање на изградбата на East Gate Mall во Скопје

45 години икона: Porsche 911 Turbo

45 години икона: Porsche 911 Turbo