18 Февруари, 2020
0.0224

Каде вплови јахтата на Тито?

Објавено во: Балкан 21 Август, 2019

Луксузната јахта на поранешниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито вплови на Ибица.

Јахтата припаѓала на Тито се до неговата смрт во 1980 година, а денеска може да се изнајми за неверојатни 70 илјади евра неделно.

Луксузната јахта „Истранка“, брод кој е изграден уште во 1959 година и кој припаѓал на  Тито, вплови во пристаништето на Ибица.

Како што пишуваат шпанските медиуми, јахтата долга 44 метри своевремено ги угостила и познатите актерки Софија Лорен и Елизабет Тејлор.

Тито, како што се наведува, оваа јахта ја користел за дипломатски состаноци, како и за крстарење на Бриони.

После повеќе од 20 години служба на Тито, „Истранка“ е пренаменета помеѓу 1999 и 2006 година и станала луксузна јахта. Тогаш, припаѓала на италијанскиот бизнисмен Неиру Александри, основач на спортсиот бренд „Техноџим“.

Денеска, оваа јахта плови по долги рути низ Средоземното море и регистрирана е во Легурија, Италија.

Може да плови со 12 патници, иако нејзиниот капацитет е за осум лица распространети во четири соби, со уште осум членови на екипажот.

Можеби ќе ве интересира

Србија донираше два милиони евра за Албанија

Србија донираше два милиони евра за Албанија

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Епицентарот близу Карпатос

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Епицентарот близу Карпатос

ДОМОВИТЕ УШТЕ НЕ ИМ СЕ ИЗГРАДЕНИ: Повеќе од 10.000 Албанци се во шатори

ДОМОВИТЕ УШТЕ НЕ ИМ СЕ ИЗГРАДЕНИ: Повеќе од 10.000 Албанци се во шатори

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

СОФИЈА ЌЕ КАЗНУВА: Возилата кои загадуваат ќе бидат исклучувани од сообраќај

СОФИЈА ЌЕ КАЗНУВА: Возилата кои загадуваат ќе бидат исклучувани од сообраќај