29 Март, 2020
0.0232

КАЈ НАС УШТЕ НЕМА КОРОНАВИРУС ТРЕСКА - низ светот празни рафтови, во нашите маркети засега слаб притисок

Објавено во: Македонија 26 Февруари, 2020

Корона вирусот почна да ги тресе и маркетите низ светот. Во Хрватска во еден маркет се забележани празни рафотови, а во Италија се појавија снимки како луѓе со полни колични чекаат бескрајни редици.


Хрватските трговци на мало се под зголемен притисок од масовн набавки заради паниката предизвикана од коронавирусот.

Во еден маркет во центарот на Загреб останала „никогаш помалку стока“, изјави за овој портал асистентот на продавницата. Најмногу се купува храна, првенствено ориз и тестенини, како и основни потреби, како тоалетна хартија.

Слична е ситуацијата во он-лајн продавницата на Конзум каде, на пример, веќе нема залихи ориз. Истото важи и за брашно и интегрален тост, кои не се на залиха.

Општа паника владе во северна Италија по појавата на Корона вирусот. Фотографиите од Милано го покажуваат стравот кај жителите и мерките кои се преземаат да се заштитат.

Па така, жителите се снабдиле со најнеопходните намирници и буквално ги испразиле рафтовите на маркетите. Најчесто се купуваат тестенини, млечни производи и средства за хигена.

Луѓето купуваат конзервирана храна, вода и средства за дезинфекција додека чекаат за изолација и затворање во нивните домови.

Клиентите во Италија мораа да чекаат во редови, бидејќи трговците се обидоа да организираат групи од четириесет лица за наизменично да купуваат производи.

Во Хрватска паниката сè уште не презела вакви размери, но се чини дека локалните трговци ќе имаат проблем со залихите во следните неколку дена, додавајќи дека овие денови сигурно ќе им донесе невообичаено високи нивоа на обрт кај трговците во ова време. година.

Каква е состојбата во Македонија?

Дел од граѓанитге со кои разговараше Фактор, вчера веќе набавиле по неколку пакетчиња со тестенини, и по неколку конзерви со туна и паштети, но тоа не било во огромни размери.

Други, пак, планираат тоа да го сторат веќе денеска.

„Не дај боже да дојде да не стават во карантин. Не дека ќе се спасиме со по неколку пакетчиња ориз и тестенини и со по некоја конзерва храна, но сепак нека има дома по некоја залиха. Јас утре за секој случај ќе одам да набавам некои намирници“, вели една анонимна граѓанка. 

Фактор разговараше и до дел од вработените во некои од маркетите.

„Ако ме прашувате дали нашите граѓани ги има зафатено корона треската, тоа се уште не е случај, или барем ние не можеме да забележиме. Но, ќе видиме каква ќе биде состојбата во следните денови“, вели една од вработените во еден од скопските маркети.

Според здравствените власти во земјава, кај нас се уште нема регистрирано појава на заболен од коронавирус. 

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус