30 Јуни, 2022
0.0484

Кај украинските бегалци расте интересот за изучување на македонскиот јазик

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Се зголемува бројот на украински бегалци кои се сместени во земјава и сакаат со помош на Црвениот Крст да го научат македонскиот јазик, за да полесно се снајдат во средината.

Сузана Тунева Пауновска, секретар во Црвениот Крст на Град Скопје објаснува дека има солиден интерес за учење на македонскиот јазик, а во Скопје 32 бегалци поделени во две групи за возрасни и една за деца, ќе го учат јазикот. За совладување на материјата нив ќе им помагаат професори. Тунева Пауновска вели дека сличности има меѓу двата јазика, и на повеќето бегалци нема да им биде тешко да комуницираат на македонски јазик.

„Ќе го учат јазикот два пати неделно, буквално како да посетуваат курс. Дел од нив можеби и ќе останат во Македонија, затоа што имаат роднини овде. Ако го знаат јазикот, ако си најдат работа, може да побараат престој. Секој кој сака да го учи јазикот, може да се пријави. Засега децата учат онлајн, следат настава на тој начин, но ако од септември тргнат на училиште овде, очекуваме дека ќе има поголем интерес за учење на македонскиот јазик. Досега имаме 307 бегалци кои се пријавени и добиле помош од Црвениот Крст за облека, храна, средства за хигиена. Од нив 200 се во Скопје, а другите се во внатрешноста. Летово планираме да организираме и летен камп за децата кои ја напуштиле Украина и се сместени во земјава. Тимови ги посетуваат во домовите за психо – социјална поддршка“, вели Тунева Пауновска.

Таа објаснува дека бројот на бегалци од Украина е поголем, но оние кои се со подобра финансиска состојба не побарале помош од Црвениот Крст. Освен во главниот град, поголем број украински бегалци има и во Охрид, Прилеп, Битола.

Мимоза Ставрева, секретар во Црвен Крст Охрид вели дека кај нив се регистрирани 22 бегалци од Украина кои побарале помош, тие сакаат да го учат јазикот, а веќе имаат и понуди за работа во локална фирма. 

„Ние ќе се координираме, да им помогнеме да го учат јазикот, затоа што Украинците сакаат да се интегрираат и да не зависат од домаќините, тие со нив да одат постојано каде имаат потреба. Сакаат сами да научат да комуницираат“, додава Ставрева.

Марјана Тошева од Црвен Крст Струмица вели дека кај нив две лица го учат јазикот и засега добро им оди.

„Супер се снаоѓаат со јазикот. Девојчето е на возраст колку нашите волонтери, и веќе комуницира, граматика совладува, се дружи, излегува на кафе со младите“, објаснува Тошева.

Таа додава дека има газди на фирми кои се спремни да им понудат работа на бегалците доколку сакаат да работат.

Вообичаено на бегалците кои пристигнуваат во земјава им се нуди опцијата да го учат македонскиот јазик. Војната во Украина почна на 24 февруари и влезе во четвртиот месец.

Сања Атанасовска

foto EPA/SERGEY DOLZHENKO

Можеби ќе ве интересира

МЕТАЛНАТА ВРАТА ПАДНА ВРЗ ГРБОТ НА МОЈОТ СИН, ИМА СКРШЕНИЦА НА Р’БЕТОТ: Игралиштето во Аеродром е опасно подолго време, мајката на повреденото дете сведочи за Фактор

МЕТАЛНАТА ВРАТА ПАДНА ВРЗ ГРБОТ НА МОЈОТ СИН, ИМА СКРШЕНИЦА НА Р’БЕТОТ: Игралиштето во Аеродром е опасно подолго време, мајката на повреденото дете сведочи за Фактор

Запален автомобилот на прилепски функционер, градоначалникот побара оставка од полицискиот командир

Запален автомобилот на прилепски функционер, градоначалникот побара оставка од полицискиот командир

Дафина Стојаноска: Талат Џафери даде па одзеде новогодишни пакетчиња, а сапун немаше со месеци

Дафина Стојаноска: Талат Џафери даде па одзеде новогодишни пакетчиња, а сапун немаше со месеци

(ФОТО) Градоначалникот на Гази Баба не се одвои од Ламбе Алабаковски

(ФОТО) Градоначалникот на Гази Баба не се одвои од Ламбе Алабаковски

Место за живот кое има сè! Вистински дом - Не само стан

Место за живот кое има сè! Вистински дом - Не само стан

УПОЗ: Наместо да се „тепаат“ во Собрание да не одат во пензија, имаме многу кадри кои чекаат да станат судии и обвинители

УПОЗ: Наместо да се „тепаат“ во Собрание да не одат во пензија, имаме многу кадри кои чекаат да станат судии и обвинители

КОРОНА БРОЈКИТЕ РАСТАТ, НЕ ОЧЕКУВА ЛИ СКОРО ВРАЌАЊЕ НА МЕРКИТЕ: Вирусот не мирува, но клиничката форма на заразените е полесна

КОРОНА БРОЈКИТЕ РАСТАТ, НЕ ОЧЕКУВА ЛИ СКОРО ВРАЌАЊЕ НА МЕРКИТЕ: Вирусот не мирува, но клиничката форма на заразените е полесна

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал