06 Јуни, 2020
0.0221

Како Webit Festival станал еден од најголемите светски настани?

Објавено во: Свет 14 Мај, 2019

Како малиот технолошки фестивал во Источна Европа станал еден од најголемите светски настани?

Како Webit Festival Европа е една од најпознатите светски настани со учесници од целиот свет. Бројките говорат сами за себе: над 12.000 учесници од кои 70% од C-ниво доаѓаат од 118 земји,  500+ акредитирани новинари, 500+ инвеститори, пишува techradar.

Webit исто така го води најголемиот предизвик за старт ап во светот наречен Founders Games со над 4000 апликации од старт ап од целиот свет - од Силиконската долина, САД до Хангжу Кина, преку Сингапур, Хонг Конг, Бразил, Канада, Русија, Кореја, Гана, Кенија, Полска, Исланд, Австралија, Велика Британија, Шпанија, Франција и Германија.

Webit фестивалот имаше скромни почетоци. Во 2008 година, година на лансирањето на Фестивалот, половина од присутните побараа враќање на средствата во врска со рекламирањето на првиот „Меѓународен Технички фестивал во Централна и Источна Европа" како музички техно настан. Но, 10 години подоцна оваа грешка веќе не е направена. Webit фестивалот сега е познат како светски познат меѓународен технолошки фестивал, создаден од бугарскиот сериски претприемач, филантроп и инвеститор, д-р Пламен Русев.

„Кога се вратив во својата родна земја Бугарија во 2007 година (по неколку години живот во странство) видов многу несреќна земја и одлучив да направам нешто во врска со тоа. Помагањето на заедницата стана мој главен двигател. Тоа го доживував како инвестиција во нашата иднина. Webit беше создаден како непрофитна организација со цел да се промени начинот на кој светот ја согледуваше Бугарија и Источна Европа и да го спречи одливот на мозоци што ја уништуваше иднината на цели генерации“, вели Русев. 

За да го постигнеме ова, решивме да отпочнеме образовна институција за дигитални вештини и голем настан кој ќе ги привлече светските лидери и вниманието на медиумите кон земјата и регионот, вели тој. 

фото techradar

Можеби ќе ве интересира

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба