24 Јануари, 2021
0.0196

КАКО БОЛЕСТА ТОЛКУ СЕ РАШИРИ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД - Скопје денеска ќе достигне 10.0000 активни случаи

Објавено во: Македонија 22 Ноември, 2020

Главниот град на земјава, Скопје веќе опасно се доближува до 10.000 активни случаи.

Кончретно, вчера во Скопје беа регистрирани 9.854 активни случаи, и доколку бројот на новозаразени и денеска порасне со онаа динамика со која растеше досега, Скопје во текот на денешниот ден ќе достигне 10.000 активни случаи.

Инаку, бројот на активните случаи на нето основа во претходните денови во метрополата расте со по отприлика околу 200 нови случаи, како разлика меѓу бројот на новозаразените, и бројот на оздравените пациенти.

Инаку, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53.631, бројката на оздравени пациенти е 31.659, на починати е 1.487, а бројот на активни случаи изнесува 20.485. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 23612, активни 9.854, Куманово 3357, активни 922, Дебар 421, активни 86

• Штип 2383, активни 533, Прилеп 2521, активни 998, Тетово 3447, активни 979, Струга 1.239, активни 392, Велес 1.695, активни 771, Битола 1637, активни 808, Охрид 1.362, активни 612, Кавадарци 1.030, активни 441, Гостивар 2047, активни 710, Гевгелија 638, активни 218 (45 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 115 на Богданци и 12 се странски државјани), Струмица 1.514, активни 591, Крива Паланка 381, активни 126...

Вчера во земјава беа регистрирани 1.182 нови случаи, а 25 лица починаа.

Можеби ќе ве интересира

ПОШТА СЕ ВРАЌА ВО ИГРА: Ќе бара помош од ЕУ да ја реконструира опожарената сала и да стане еколошка компанија

ПОШТА СЕ ВРАЌА ВО ИГРА: Ќе бара помош од ЕУ да ја реконструира опожарената сала и да стане еколошка компанија

Лага е дека клексанот не е на позитивната листа на лекови - МЗ го демантира пратеникот Милошоки

Лага е дека клексанот не е на позитивната листа на лекови - МЗ го демантира пратеникот Милошоки

ПОДЗЕМНА СООБРЌАЈНИЦА И ЧЕТИРИ 20 КАТНИЦИ - еве на што е ангажирана турската „Лимак“ на која и открија 97 непријавени работници

ПОДЗЕМНА СООБРЌАЈНИЦА И ЧЕТИРИ 20 КАТНИЦИ - еве на што е ангажирана турската „Лимак“ на која и открија 97 непријавени работници

ПОВИСОКА БРОЈКА НА ПРИЕМИ ВО БОЛНИЦА НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД - за едно деноноќие имало 24 хоспитализации

ПОВИСОКА БРОЈКА НА ПРИЕМИ ВО БОЛНИЦА НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД - за едно деноноќие имало 24 хоспитализации

Триста Македонци вчера го запоседнаа Врање - за еден ден отидоа пет автобуси, „епицентарот“ беше Лидл

Триста Македонци вчера го запоседнаа Врање - за еден ден отидоа пет автобуси, „епицентарот“ беше Лидл

Димче Арсовски до МЗ: Ако не е точно тоа што го кажа Брнабиќ, извинување барајте од неа, а не од нас

Димче Арсовски до МЗ: Ако не е точно тоа што го кажа Брнабиќ, извинување барајте од неа, а не од нас

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ПРЕЦИЗНА: Ветото на Бугарија носи бројни ризици

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ПРЕЦИЗНА: Ветото на Бугарија носи бројни ризици

КАКО ЌЕ ПРЕСЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ - за Законот за попис ќе праша правни експерти

КАКО ЌЕ ПРЕСЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ - за Законот за попис ќе праша правни експерти

(ФОТО) ЕДВАЈ ДОЧЕКАА РАБОТА ДО 21 ЧАСОТ - полни локали и ресторани

(ФОТО) ЕДВАЈ ДОЧЕКАА РАБОТА ДО 21 ЧАСОТ - полни локали и ресторани