15 Септември, 2019
0.0181

Kако Брисел го коментира „Рекет“?

Објавено во: Македонија 22 Август, 2019

Не ги коментираме истрагите кои се во тек, велат од Европската комисија откако специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева синоќа доби притвор од 30 дена за случајот „Рекет“. 

„Важно е да се продолжи борбата со криминалот на високо ниво и да се воспостави правна одговорност за било каков криминал. Ситуацијата е многу комплексна и чекаме да добиеме јасна слика и повеќе информации па да излеземе со свој став“, велат од ЕК.

Порачаа дека очекуваат целосна истрага околу целиот случај и по добивањето јасна слика, ќе излезат со коментар.

Работата на СЈО, борбата против корупцијата и организираниот криминал се клучните услови за добивање датум за почеток на преговори со ЕУ во октомври.

Можеби ќе ве интересира

ПАДНАЛ ВО БЕЗДНА: Планинар го остави животот на Олимп

ПАДНАЛ ВО БЕЗДНА: Планинар го остави животот на Олимп

АКО ПАТУВАТЕ ОВА УТРО: Каде да внимавате на патиштата

АКО ПАТУВАТЕ ОВА УТРО: Каде да внимавате на патиштата

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО НИВ: За Обвинителите од тимот на Катица ќе се решава утре

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО НИВ: За Обвинителите од тимот на Катица ќе се решава утре

„РЕКЕТ“ И СЕ УДРИ ОД ГЛАВА: Неславно завршување на мандатот на Катица во која се гледаше надеж за правда

„РЕКЕТ“ И СЕ УДРИ ОД ГЛАВА: Неславно завршување на мандатот на Катица во која се гледаше надеж за правда

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Еве какви температури ни носи овој ден

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Еве какви температури ни носи овој ден

Јанева разрешена и од Советот на јавни обвинители

Јанева разрешена и од Советот на јавни обвинители

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците ја „решија“, на потег вечерва Советот на јавни обвинители за Јанева

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците ја „решија“, на потег вечерва Советот на јавни обвинители за Јанева

БЕСНЕЕ ОГНЕНА СТИХИЈА: Пожари на неколку места во државата

БЕСНЕЕ ОГНЕНА СТИХИЈА: Пожари на неколку места во државата

Катица Јанева повеќе не е чело на СЈО

Катица Јанева повеќе не е чело на СЈО