16 Јули, 2019
0.0198

Како да заштедите при пазарување-супер ефикасен трик

Објавено во: Финансии 24 Април, 2019

Ви се случило ли некогаш да ја гледате фискалната сметка и да се чудите зошто повторно потрошивте толку многу пари во супермаркет? Има е ден трик кој ќе ви помогне да пазарите поразумно.

Станува збор за нешто лесно - кога ќе ја наполните количката и одите кон касата, застанете за момент, погледнете ги внимателно производите и вратете меѓу три и пет нешта кои не ви се толку потребни, советуваат експерти од оваа тематика за CNBC.

Така ќе заштедите помеѓу 5-10 долари.

Кога пазариме за подолг временски период и особено ако немаме список, е лесно во количката да ни се најдат и производи кои не ни требаат , а едноставно не искушиле во тој момент. Затоа и паузата пред касата е многу ефективна - дава време да размислиме повторно за нештата.

Ако се навикнете да го купувате само тоа што ви е потребно, брзо ќе почувствувате позитивен ефект за вашиот буџет.

Можеби ќе ве интересира

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

Ова е најскапиот град на светот за странци

Ова е најскапиот град на светот за странци

Поради високите плати ова е земја од соништата

Поради високите плати ова е земја од соништата