15 Јули, 2020
0.0289

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Објавено во: Свет 31 Мај, 2020

Повеќе од 6 милиони случаи на „Ковид-19“ се пријавени ширум светот, вклучувајќи и најмалку 369.000 смртни случаи, според Универзитетот Џонс Хопкинс.

Случаите во Јужна Америка растат: Бразил го забележа својот највисок дневен пораст досега, додека Перу објави повеќе од 7.300 нови случаи. Смртните случаи на коронавирус во Бразил од 28.834 се четврти највисоки од која било земја, зафаќајќи ги САД, Велика Британија и Италија.

Масовни собири: Светската здравствена организација издава нови насоки за големите собири на луѓе во текот на пандемијата на коронавирус, вклучително и одржување на истите на отворено каде е можно и ограничување на посетеноста на оние кои се здрави.

И додека сето ова е застрашувашки, има една среќна приказна.

Кога светот погледна во Азија за успешни примери во справувањето со појавата на коронавирус, повеќето очи беа вперени на Јужна Кореја, Тајван и Хонг Конг.

Но, има една занемарена успешна земја - Која е погледнете овде на Машки магазин.


Можеби ќе ве интересира

Бебе се заразило преку крвта на мајката во плацентата

Бебе се заразило преку крвта на мајката во плацентата

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

Полицајка убила маж по кавга за неносење маска

Полицајка убила маж по кавга за неносење маска

НЕВРЕМЕ ОТКОРНА НАД 50 ДРВЈА: Москва е во мрак

НЕВРЕМЕ ОТКОРНА НАД 50 ДРВЈА: Москва е во мрак

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс