21 Јануари, 2019
0.3126
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Како фирма што должи 16 милиони евра ќе ги чисти државните патишта?

Објавено во: Македонија 11 Јануари, 2019

„Македонијапат“ за еден квартал на своите вработени им плаќа бруто плата од 1,12 милиони евра. И за речиси ист период ангажира две приватни фирми со повеќе од 80 машини за чистење снег на државни патишта на кои ќе им плати до 1,56 милиони евра. Логично е прашањето: за што земаат плати во зимскиот период вработените 777 лица во „Македонијапат“?

„Македонијапат“ е државна компанија која на крајот на јуни годинава должи 15,66 милиони евра. Таа на крајот на првото полугодие годинава имала 777 вработени и за првите два квартали лани исплатила бруто плати од 2,29 милиони евра
„Македонијапат“ деновиве е актуелна во домашната јавноста затоа што на тендер на кој немаше конкуренција меѓу понудувачи на две фирми додели одржување на државните патишта во зимски услови и за тоа за стотина дена услуги ќе плати 1,56 милиони евра.

Од што занеме јавноста?

Државната фирма „Македонијапат“ за по закон е овластена и задолжена да одржува вкупно 4.416 километри државни патишта. Таа има пет подружници: „Автопат“, „Скопје“, „Битола“, „Штип“ и „Велес“. Државната компанија на тендер на две компании ќе им плати до 1,56 милиони евра за да ангажира повеќе од 80 приватни машини за чистење на патиштата во услови на снег.

Истовремено „Македонијапат“, според последните официјални податоци од 30 јуни 2018 година, има 777 вработени и нив им исплаќа 1,12 милиони евра за три месеци (април-јуни 2018 година) . Од јавно достапните податоци на последниот тендер за кој пишувавме се гледа дека „Македонијапат“ ангажира повеќе од 80 приватни машини од кои најголем број камиони за ринење снег и фрлање песок за своите подружници: „Автопат“, „Штип“, „Скопје“ и „Велес“. Единствено во тендерот не се ангажирани машини за подружницата „Битола“. 
Од достапните јавни податоци на веб страницата на „Македонијапат“ никаде не може да се најде податок колкусопствени возила за чистење снег има „Македонијапат“?

Како работи „Македонијапат“?

Државното претпријатие буквално чека милостина од ЈПДП односно Јавното претпријатие за државни патишта. Од нив на секој квартал добива по нешто над 4 милиони евра. Значи годишно во „Македонијапат“ влегуваат околу 16 милиони евра. Тоа е повеќе од 90 отсто од приходите на „Македонијапат“. Компанијата во првите два квартали лани имала вкупни приходи од 8,71 милиони евра, а расходите за истиот период биле 9,01 милиони евра. Фирмата е возагуба од 300.000 евра за првото полугодие годинава. Вкупните обврски на „Македонијапат“ до крај на јуни се 15,66 милиони евра.


Р. Ф.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден