26 Април, 2019
0.0265

Како хрватските власти ја коментираат пресудата за Караџиќ?

Објавено во: Балкан 20 Март, 2019

Владата на Хрватска денеска ја поздрави пресудата за првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ. 

Официјален Загреб оцени дека врз основа на доказниот материјал и другите пресуди би требало да се поврзе и со политичкиот и воен врв на тогашна Сојузна Република Југославија, под водство на Слободан Милошевиќ.

Во соопштението од кабинетот на премиерот Андреј Пленковиќ се наведува дека пресудата за Караџиќ „е уште една причина за соочување со минатото и отфрлање на големосрпската политика и идеологија, чии основни цели како и методи во оваа пресуда се означени како злосторство против човештвото“.

Хрватската Влада изрази жалење што Караџиќ, освен за Сребреница не е осуден и за геноцид во другите општини во Босна и Херцеговина.

Во соопштението се наведува дека Жалбениот совет „ја потврди личната одговорност на Радован Караџиќ за некои од најстрашните злосторства по Втората светска војна, како геноцидот во Сребреница, кога се убиени над 7.000 мажи и момчиња Бошњаци или опсадата на Сараево, ќе пружи барем минимална сатисфакција на жртвите и нивните семејства“.

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови, наследник на Хашкиот трибунал, денеска, по три години жалбена постапка, ја изрече второстепената пресуда на поранешниот лидер на босанските Срби, Караџиќ.

Судскиот совет на Хашкиот трибунал во март 2016 година го осуди Караџиќ на 40 години затвор за геноцид во Сребреница и злосторства извршени против човештвото во Босна и Херцеговина од 1992 до 1995 година.

Можеби ќе ве интересира

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите