21 Септември, 2023
0.0241

КАКО ИЗГЛЕДА ЗАТВОРСКИОТ ДЕН НА МИЛИЈАРДЕРКАТА ОД СИЛИКОНСКАТА ДОЛИНА: Холмс станува во 6.00 и има саатнина од 0,12 долари, вака цели 11 години

Објавено во: Свет 31 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Некогаш икона и милијардерка од Силиконската долина, Елизабет Холмс почна да отслужува 11-годишна затворска казна. Таа сега ќе мора да се буди во 6 часот наутро секое утро, да работи работа што се плаќа само 0,12 долари на час и да дели бања во затворскиот логор во Јужен Тексас.

Холмс се пријавила во федералниот затвор во Брајан, Тексас, денеска за да започне со отслужување на нејзината 11-годишна затворска казна, откако беше осудена по повеќе точки од обвинението за измама на инвеститори додека ја водела сега веќе непостоечката стартап компанија Theranos. На почетокот на овој месец, Апелациониот суд го одби нејзиното барање да остане на слобода со кауција додека таа се жали на пресудата.

Лоциран на приближно 150 милји надвор од Хјустон, каде што Холмс пораснала пред да се пресели во Калифорнија за да се школува на Универзитетот Стенфорд, Затворот Брајан е федерален затвор со минимална безбедност во кој се сместени повеќе од 600 престапници, јавува CNBC.

Брајан има и други значајни затвореници. Во истиот објект, е и Џенифер Шах, актерка во „Вистинските домаќинки од Солт Лејк Сити“. Таа ја отслужува сопствената казна поради вмешаност во шема за измама за телемаркетинг.

Холмс, пак, некогаш ги красеше насловните страници на списанијата, се појавуваше покрај истакнати личности како Бил Клинтон на конференции и привлекуваше инвеститори за нејзината компанија, која вети дека ќе тестира широк спектар на здравствени проблеми користејќи само неколку капки крв. Но, сето тоа почна да се разоткрива по истрагата на Wall Street Journal во 2015 година. 

ФОТО: EPA

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)