15 Декември, 2018
0.3068
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Kaко изгледа животот на странците во Германија?

Објавено во: Свет 06 Декември, 2018

Работодавците во Германија ги искористуваат странците, не потпишуваат договори за работа со нив и ги присилуваат на прекувремена работа. 

Ова го тврдат од Германскиот институт за човекови права. 

Странците меѓу кои се Сиријците и Ирачаните пристигнати во 2015 година, а потоа и Бугари, Романци и луѓе од Латинска Америка, немилосрдно ги искористуваат. 

Се исплаќа плата помала од минималецот кој е 8.84 евра по час. 

Нив Германците не им уплаќаат придонеси, а работниците кои се дојдени од други земји не можат да се обратат во суд. 

Во 2015 година Германија прими милион мигранти од Сирија и Ирак. Берлин потоа донесе строги закони за азил.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата

Ликвидиран напаѓачот од Стразбур

Ликвидиран напаѓачот од Стразбур

(ВИДЕО) Од камион паѓаа пари, луѓето ги собираа

(ВИДЕО) Од камион паѓаа пари, луѓето ги собираа

Да се воведат „климатски пасоши“ - што тоа ќе значи?

Да се воведат „климатски пасоши“ - што тоа ќе значи?

750 милиони луѓе сакаат да се иселат - но каде?

750 милиони луѓе сакаат да се иселат - но каде?