26 Октомври, 2020
0.0276

Како изработија најголемите македонски банки?

Објавено во: Македонија 04 Јуни, 2019

Вкупните средства на 15 банки на нашиот пазар лани достигнале 8,19 милијарди евра и во однос на претходната година пораснале за 674 милиони евра. Вкупните кредитни пласмани на крај на 2018 година се 5,205 милијарди евра и тие се поголеми за 366 милиони евра во однос на 2017 година. Вкупните депозити кај банките пораснале за 521 милиони евра до ниво од 6.038 милијарди евра.

Македонскиот банкарски сектор лани забележал солиден раст во трите најважни категории: вкупни средства, вкупни депозити и вкупни кредити, покажуваат официјалните податоци за минатата година. Најголеми играчи на банкарската лига и понатаму се „Комерцијална банка“, „Стопанска банка Скопје“ и НЛБ Банка, а во големата петорка се уште „Охридска банка“ (која наскоро че стане дел од Шпаркасе банка“ н.з.) и најбрзорастечката во големата петорка „Халк банка“ која лани и го зеде четвртото место на „Охридска банка“.

Целата анализа читајте ја тука.

Можеби ќе ве интересира

НЕ ВИДОВМЕ МОРЕ, А НЕМА НИ ШОПИНГ - грчката граница е сигурно затворена до 8 ноември

НЕ ВИДОВМЕ МОРЕ, А НЕМА НИ ШОПИНГ - грчката граница е сигурно затворена до 8 ноември

Спасовски: Полицијата ќе ги проверува домовите и по допрен глас

Спасовски: Полицијата ќе ги проверува домовите и по допрен глас

НЕ СЕ ИСКЛУЧУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - состанокот на Комисијата заврши, се чека пресот на Филипче

НЕ СЕ ИСКЛУЧУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - состанокот на Комисијата заврши, се чека пресот на Филипче

Стомачен вирус, ништо не ти е: Со вакви зборови почнува голготата на Надица која храбро се бори со туморот на мозокот, ниту еден неврохирург не сакал да ја оперира

Стомачен вирус, ништо не ти е: Со вакви зборови почнува голготата на Надица која храбро се бори со туморот на мозокот, ниту еден неврохирург не сакал да ја оперира

Бујар Османи: Има разлики со Бугарија во очекувањата од договорот, се договоривме да формираме работни групи

Бујар Османи: Има разлики со Бугарија во очекувањата од договорот, се договоривме да формираме работни групи

Митко Јанчев бара избори во ВМРО-ДПМНЕ по примерот на СДСМ

Митко Јанчев бара избори во ВМРО-ДПМНЕ по примерот на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ по рекордниот број починати: Комисијата и Филипче го преспаа летото

ВМРО-ДПМНЕ по рекордниот број починати: Комисијата и Филипче го преспаа летото

Филипче го вклучи алармот: Есенскиот бран на вирусот „коси“

Филипче го вклучи алармот: Есенскиот бран на вирусот „коси“

Алармантен бројот на починати од Ковид-19: Починатите не се изнесуваат во лимени сандаци од Инфективна клиника, директорката Стевановиќ за Фактор

Алармантен бројот на починати од Ковид-19: Починатите не се изнесуваат во лимени сандаци од Инфективна клиника, директорката Стевановиќ за Фактор