16 Јули, 2019
0.0193

Како Израел ја зајакнува безбедноста во пресрет на Евровизија?

Објавено во: Свет 14 Мај, 2019

Израел го активираше анти-ракетниот систем во пресрет на евровизиските случувања.

Израелската војска го активирала анти-ракетниот систем во пресрет на првата вечер од евровизискиот фестивал, кој ќе започне вечерва во Тел Авив, пренесува „Бизнис инсајдер“.

Израелските безбедносни сили го подготвиле системот наречен „Ајрон доум“ ширум целата земја. Токму овој систем беше искористен со максимален капацитет, кога на 4 мај, Хамас од Газа истрела 690 ракети кон Израел. Во овие напади загинаа четири лица. Два дена подоцна, двете страни договорија прекин на огнот.

Израелските сили по овие настани информираа дека анти-ракетниот систем бил 86 отсто ефективен за време на нападите од Хамас, со што, како што пренесуваат медиумите, сакале да ја уверат јавноста дека тактиката на противникот немала висока ефективност.

„Евровизија“ започнува вечерва во Тел Авив во 21 часот со првата полуфинална вечер, второто полуфинале е в четврток, а финалето е закажано за во сабота, 18 мај.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

(ВИДЕО) Ги ставаат децата во пластични вреќи, ја поминуваат реката и уште пет часа одат пеш до училиштето

(ВИДЕО) Ги ставаат децата во пластични вреќи, ја поминуваат реката и уште пет часа одат пеш до училиштето