15 Април, 2021
0.0271

Како ќе изгледа ковид пасошот и како ќе патуваат невакцинираните: Утврдени детали

Објавено во: Балкан 01 Март, 2021

Повеќето земји од Европската унија се согласија да го олеснат патувањето преку граници во услови на пандемија со воведување дигитален сертификат за вакцинација, додека невакцинираните лица ќе можат да патуваат со негативен ПЦР тест. Како ќе функционира ова?

Сертификатот за вакцинација ќе биде во дигитална форма, нема да биде физички документ што се вади во некоја конкретна институција. Од туристичките агенции велат дека основната идеја е да се овозможи проток на луѓе во Европската унија, но дека најверојатно овој сертификат наскоро ќе важи за целиот свет. 

Клучната дилема е дали некои земји ќе го ограничат влезот на граѓани кои не се вакцинирани, но се смета дека тоа не е можно иако сепак не е исклучено. 

„Кипар објави дека може да наведе ограничување на вакцините одобрени од Европската комисија. Сепак, со оглед на бројот на руски и кинески туристи секоја година, не верувам дека прашањето за економијата ќе биде поважно од тоа кој ја примил вакцината“, изјави за српските медиуми Александар Сениќиќ, претседател на Асоцијацијата на туристички организации. 

Сеничиќ вели дека Меѓународната асоцијација на авиокомпании веќе започнува со дигитални сертификати, односно дека некои компании веќе имаат Travel-Pass. Кога станува збор за ЕУ, тие најавија дека ќе требаат околу три месеци да се среди сè, бидејќи оние што го скенираат кодот треба само да добијат релевантни здравствени информации.

Невакцинираните лица веројатно ќе можат да направат негативен PCR-тест што ќе биде доволен. Но, што кога патувањето трае повеќе од 24 часа или 48 часа? Во тој случај, можно е да се прави PCR-тест на самото место. 

Б92

Можеби ќе ве интересира

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Во Србија почнаа со производство на руската вакцина Спутник

Во Србија почнаа со производство на руската вакцина Спутник