18 Февруари, 2020
0.0160

Како „Макпетрол“ ја зголеми продажбата, а ја намали добивката?

Објавено во: Економија 19 Август, 2019

„Макпетрол“ во првите шест месеци годинава има зголемени приходи од продажба за 9,3 милиони евра во споредба со истиот период лани односно за 6 отсто, покажуваат резултатите од билансот на успех што најголемата компанија за малопродажба на нафтени деривати го објави на сајтот на Македонската берза за хартии од вредност. Приходите од продажба на „Макпетрол“ надминаа 10 милијарди денари односно достигнаа 166 милиони евра. На домашниот пазар продажбата порасна за 6 отсто и достигна 157 милиони евра, а извозот порасна за 15 отсто и достигна 9 милиони евра. 

Детали читајте овде.

Можеби ќе ве интересира

ПРОМЕНИ КАЈ ВАЛУТИТЕ: Еврото падна во однос на доларот

ПРОМЕНИ КАЈ ВАЛУТИТЕ: Еврото падна во однос на доларот

ШВАЈЦАРИЈА ЛИДЕР: Oва се најскапи држави за живот

ШВАЈЦАРИЈА ЛИДЕР: Oва се најскапи држави за живот

Бирото за регионален развој реагира за ревизорскиот извештај

Бирото за регионален развој реагира за ревизорскиот извештај

Познато на кое место во Македонија ќе влезе интерконекторот од Грција

Познато на кое место во Македонија ќе влезе интерконекторот од Грција

Мицкоски: Ќе ги поврземе Скопје и Битола со автопат, ќе се патува само час и пол

Мицкоски: Ќе ги поврземе Скопје и Битола со автопат, ќе се патува само час и пол

Германскиот суд забрани отворање на фабрика за 12.000 работници

Германскиот суд забрани отворање на фабрика за 12.000 работници

Од која трговија на мало во Македонија се прават милиони евра?

Од која трговија на мало во Македонија се прават милиони евра?

Томислав Тунтев сработи без добивка и со поголеми расходи

Томислав Тунтев сработи без добивка и со поголеми расходи

ОД ПОЛНОЌ ПОСКАПЕА: Еве ги цените на бензините и дизелот за неделава

ОД ПОЛНОЌ ПОСКАПЕА: Еве ги цените на бензините и дизелот за неделава