16 Јули, 2019
0.0250

Како Макрон и Меркел гледаат на оставката на Тереза Меј?

Објавено во: Свет 24 Мај, 2019

Борис Џонсон, најистакнатиот кандидат за наследник на британската премиерка, Тереза Меј која си поднесе оставка, оставката ја проследи со изјавата: „Време е да се спроведе Брегзит“.

„Многу достоинствена изјава од Тереза Меј. Ви благодариме на вашите стоички услуги за нашата земја и Конзервативната партија. Сега е време да гo послушаме (вашиот) повиk: да се соединиме и да го спроведем брегзит“, напиша Џонсон на Твитер.

Од Европската комисија реагираа дека „Ништо“ не се менува за 27-мината.

„Ќе го почитуваме новиот (британски) премиер, но ништо нема да се промени. Нашата позиција е содржана во Договорот за разделување и во Декларацијата за идниte односи“, објави портпаролката на ЕУ, Мина Андреева.

Шпанските власти реагираа дека  речиси е невозможно да се запре тврд Брегзит по оставката на Тереза Меј.

Неопходно е да се даде „брзо објаснување“ за брегзит, рече францускиот претседател Емануел Макрон, кој ја поздрави „храбрата работа“ на премиерката Меј.

Мандатот на британската премиерка се одвиваше во „многу сложен период“ за односите меѓу Велика Британија и Русија, оцени Кремљ, додавајќи дека „внимателно“ ја следи ситуацијата по нејзината оставка.

„Ја почитувам“ оставката на британската премиерка, рече нејзината германската канцеларка, Ангела Меркел.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА ВО МУМБАЈ:Се урна станбена зграда, има загинати и повредени

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА ВО МУМБАЈ:Се урна станбена зграда, има загинати и повредени

Асанж нема да биде екстрадиран во Америка

Асанж нема да биде екстрадиран во Америка

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него