20 Октомври, 2019
0.0262

Како Макрон и Меркел гледаат на оставката на Тереза Меј?

Објавено во: Свет 24 Мај, 2019

Борис Џонсон, најистакнатиот кандидат за наследник на британската премиерка, Тереза Меј која си поднесе оставка, оставката ја проследи со изјавата: „Време е да се спроведе Брегзит“.

„Многу достоинствена изјава од Тереза Меј. Ви благодариме на вашите стоички услуги за нашата земја и Конзервативната партија. Сега е време да гo послушаме (вашиот) повиk: да се соединиме и да го спроведем брегзит“, напиша Џонсон на Твитер.

Од Европската комисија реагираа дека „Ништо“ не се менува за 27-мината.

„Ќе го почитуваме новиот (британски) премиер, но ништо нема да се промени. Нашата позиција е содржана во Договорот за разделување и во Декларацијата за идниte односи“, објави портпаролката на ЕУ, Мина Андреева.

Шпанските власти реагираа дека  речиси е невозможно да се запре тврд Брегзит по оставката на Тереза Меј.

Неопходно е да се даде „брзо објаснување“ за брегзит, рече францускиот претседател Емануел Макрон, кој ја поздрави „храбрата работа“ на премиерката Меј.

Мандатот на британската премиерка се одвиваше во „многу сложен период“ за односите меѓу Велика Британија и Русија, оцени Кремљ, додавајќи дека „внимателно“ ја следи ситуацијата по нејзината оставка.

„Ја почитувам“ оставката на британската премиерка, рече нејзината германската канцеларка, Ангела Меркел.

Можеби ќе ве интересира

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Падна договор за Брегзит

Падна договор за Брегзит