21 Октомври, 2021
0.1095

КАКО МАЛАТА ОСТРОВСКА ЗЕМЈА СТАНА ДИГИТАЛЕН РАЈ: Амазон таму вложува милијарди, а ова е планот

Објавено во: Економија 24 Септември, 2021

Amazon Web Services ќе изградат нови „центри за податоци“ што ќе резултираат со отворање 1.000 нови работни места во следните 15 години.

Амазон планира да инвестира 7,5 милијарди новозеландски долари (5,3 милијарди американски долари) во изградба на нови центри за податоци во Нов Зеланд, пренесува дпа.

Веб -услугите на Амазон (AWS) ќе изградат нови центри за податоци што ќе резултираат со отворање 1.000 нови работни места во следните 15 години, објави американскиот гигант.

„AWS поддржува илјадници организации низ Нов Зеланд во нивните напори да иновираат, успеат и растат на глобално ниво“, рече портпаролот на компанијата Прасад Калијанараман.

„Возбудени сме што ќе изградиме нова инфраструктура од светска класа на локално ниво, ќе ги научиме Новозеланѓаните за потребните дигитални вештини и ќе продолжиме да им помагаме на локалните организации во креирање апликации што ја забрзуваат дигиталната трансформација и стимулираат економски раст“, ​​додаде тој.

Досега, тие купуваа преку Австралија

Проектот треба да им овозможи на корисниците да управуваат со нивните апликации и да обезбедат услуги за крајните корисници преку центри за податоци лоцирани во Нов Зеланд. Ова ќе создаде услови да се исполнат барањата на оние клиенти кои сакаат нивните податоци да останат во Нов Зеланд, рече Калјанараман.

Соопштението е поттик за дигиталниот сектор на Нов Зеланд и изразува доверба во економското закрепнување на Нов Зеланд, рече министерот за дигитална економија и комуникации Дејвид Кларк во изјавата.

„Можеби сме мала островска нација, многу далеку од традиционалните пазари, но дигиталниот свет без граници постојано ни отвора нови иновативни економски можности. Ова е чекор напред за дигиталната зрелост на Нов Зеланд, бидејќи сите ние сѐ повеќе се прилагодуваме на светот што брзо се дигитализира“, заклучи министерот.

AWS има мала канцеларија во Нов Зеланд од 2014 година, одвоена од онлајн продавницата на Амазон, која е достапна само за Новозеланѓаните преку Австралија, забележува агенцијата дпа.

Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата