27 Октомври, 2021
0.0204

КАКО НОРВЕЖАНИТЕ ГО ПРОСЛАВИЈА УКИНУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Стотици илјади на журки, но и со масовни тепачки и апсења

Објавено во: Свет 26 Септември, 2021

Норвежаните го прославија крајот на мерките против ширењето на корона вирусот со неколку викенд забави: ноќните клубови и пабови беа полни, и на многу места атмосферата беше дива.

Во градот Трондхајм, на неколку луѓе им беше потребна медицинска помош бидејќи се онесвестија додека чекаа во долги редици. Неколку градови пријавија тепачки, повреди и апсења, објави во неделата јавната телевизија НРК.

„Имаше прекршоци, насилни инциденти и тепачки“, рече Руне Хекелстранд од полицијата во Осло.

Насилни инциденти

Неколку луѓе беа уапсени за поседување оружје, а некои беа тешко повредени. Во градот Тонсберг, јужно од главниот град, изби масовна тепачка во пристаништето, а во југозападниот регион Агдер, вкупно 12 лица беа уапсени за немирите.

Норвешка во саботата ги укина рестриктивните анти-ковид мерки. Меѓу другото, правилата за физичка дистанца повеќе не се применуваат, а ограничувањата за бројот на учесници на настани и собири се отфрлени.

Останува само барање за карантин во случај на инфекција. Ограничувањата за влез исто така се повлекуваат постепено. Во споредба со другите земји, Норвешка направи релативно добро помина во пандемијата.

ФОТО: Yahoo News 

Можеби ќе ве интересира

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток