15 Јануари, 2021
0.0235

Како против кортизол, хормонот на стресот?

Објавено во: Мои пари 29 Јули, 2020

Стресот стана секојдневна појава, а последиците врз здравјето се многу негативни и на долг рок. Од нарушување на дигестивниот систем, метаболизмот, несоница, вртоглавица, намален имунитет и болка во градите, па до недостаток на концентрација, слаба меморија, се само некои од симптомите.

Стресот доведува до често зголемување на крвниот притисок, што на долг рок може да предизвика одредени срцеви заболувања, болки во зглобовите и мускулите, а можеби најалармантно е одразувањето на стресот  врз имунолошкиот систем. Хроничниот стрес доведува до намалување на нивото на лимфоцити во крвта, слабеење на имунолошкиот систем и отпорноста на телото на болести. Затоа, стресот е често причина за настинки, грип и други болести чие „отфрлање“ е во надлежност на имунитетот.

Предизвикан е од хормонот на стрес (кортизол), што се смета и за корисен но сè додека е активен само умерено и онолку колку што навистина му е потребно на телото. Кортизолот го стимулира ослободувањето на аминокиселините од мускулите, масните киселини од масното ткиво и гликозата од црниот дроб, а производ на сето ова е количина енергија што му е потребна на организмот за да ги извршува секојдневните активности. Предизвикувачи на стрес се секојдневни ситуации, а зголемувањето на кортизолот во тој случај носи големи количини енергија со која телото не е подготвено да се справи во секое време, што создава стрес и непријатност. Во исто време, стресот не е нешто што е строго поврзано со животот на возрасните, и децата честопати се под притисок поради различни причини блиски на децата.

Невозможно е целосно да се избегне стресот, но со правилен став, здрави навики и прецизно дефинирана храна, можно е да се минимизираат негативните последици. Моќта за намалување на стресот ја има здравата исхрана и редовното консумирање на Баланс+ пробиотскиот јогурт, што индиректно влијае на олеснување на стресот, регулирајќи важни процеси во организмот поврзани со психофизичката и дигестивната рамнотежа.

Кога станува збор за витамини, најважни за олеснување на стресот се витамините Б, кои го штитат нервниот систем и имаат смирувачки ефект врз телото и умот. Витаминот Б5 е од клучно значење за борбата против стресот, додека Б6 помага во функционирањето на нервниот систем и зачувување на психофизичката рамнотежа. Бидејќи стресните ситуации влијаат на падот на нивото на витамин Ц во организмот, важно е редовно да се консумира јагоди, киви, црвени пиперки, домати и друго овошје и зеленчук што го снабдува организмот со овој витамин. Магнезиумот е исто така многу важен за одржување на здрав нервен систем, а недостатокот доведува до зголемено чувство на напнатост и притисок, кое е придружено со нервоза, а често и депресија.

Сепак, она што сигурно ќе го намали стресот и не бара никаква подготовка е Баланс+ пробиотскиот јогурт, за што е докажано дека го намалува стресот и го подобрува расположението. Клиничките испитувања покажуваат дека позитивните ефекти се појавуваат со консумирање на 500g од овој пробиотски јогурт, континуирано во текот на 10 дена. Покрај тоа, пробиотиците го зголемуваат присуството на добри бактерии во организмот, што има ефект на намалување на вознемиреноста и стресот.

Покрај исхраната, физичка активност неколку пати неделно опушта и смирува, со што шансите за стрес се минимални. Јога или пилатес, трчање наутро, возење велосипед или сликање, свирење инструмент или дружење со пријателите може да биде одличен противотров за стресот и се идеален избор за повеќето луѓе кои се борат со стресот.

Стресот на улица, во канцеларија, па дури и дома е неизбежен. но тоа не значи дека треба да се предадете на тоа. Контролирајте ги своите емоции, бидете силни и одолејте им на малите секојдневни проблеми кои можат да станат сериозен здравствен проблем на долг рок. Со неколку здрави навики, позитивен став и две чаши пробиотски јогурт Баланс+, денот ќе ви биде полесен и поубав и стресот ќе биде подалеку од вас.

https://www.imlek.rs/blog/posledice-stresa-i-simptomi-kortizol


Можеби ќе ве интересира

Запознајте ги Galaxy Buds Pro: Епски звук во секое време

Запознајте ги Galaxy Buds Pro: Епски звук во секое време

Новиот Galaxy S21 Ultra ги обедини легендите на британската уметничка сцена

Новиот Galaxy S21 Ultra ги обедини легендите на британската уметничка сцена

“УНИБанка” АД Скопје ќе ја исплати четвртата полугодишна камата на сопствениците на Перпетуални обврзници

“УНИБанка” АД Скопје ќе ја исплати четвртата полугодишна камата на сопствениците на Перпетуални обврзници

Време е за Winter Last Minute Sale во Скопје Сити Мол!

Време е за Winter Last Minute Sale во Скопје Сити Мол!

Претставени најновите Samsung Galaxy S уреди - S21 и S21+

Претставени најновите Samsung Galaxy S уреди - S21 и S21+

Зелени жртвени зони и жртвите на зелениот раст

Зелени жртвени зони и жртвите на зелениот раст

„М Кар“ одбележува 5 години успешна приказна увозник и диструбутер на брендовите BMW и MINI

„М Кар“ одбележува 5 години успешна приказна увозник и диструбутер на брендовите BMW и MINI

Успех во лекувањето на ковид-пациенти: Инфективниот оддел на „Аџибадем Систина“ досега третираше 2.265 пациенти

Успех во лекувањето на ковид-пациенти: Инфективниот оддел на „Аџибадем Систина“ досега третираше 2.265 пациенти

Верверидис: Европскиот кампус на Универзитетот Јорк за СИТИ Колеџ е природен чекор кон понатамошното растење, унапредување во образованието и иновација

Верверидис: Европскиот кампус на Универзитетот Јорк за СИТИ Колеџ е природен чекор кон понатамошното растење, унапредување во образованието и иновација