26 Септември, 2022
0.0330

КАКО ПУТИН „ПРОПАДНА“ ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ: Беше полн себе кога најави напад на Украина, а сега е дефанзивен

Објавено во: Балкан 21 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

По неуспешната инвазија на Украина, рускиот претседател Владимир Путин најави „делумна мобилизација“ во главниот говор во вторникот и се закани со нуклеарно оружје доколку војната се прелее на руска територија.

За разлика од неговиот говор на 24 февруари, во кој го најави почетокот на инвазијата на Украина, кога изгледаше полн со себе, дури и се смееше кога се закани дека ќе објави „специјална воена операција“, Путин сега се појави во дефанзива, што е знак дека на Русија не и оди добро и дека очајните ситуации бараат очајни мерки.

На 24 февруари, во телевизиско обраќање, Путин и порача на украинската армија „да го предаде оружјето и да се повлече дома“. Тој рече дека „сака да ги заштити луѓето кои беа под агресија и изложени на геноцид осум години од режимот во Киев“.

Беше нагласено дека Русија „не планира да ги окупира териториите на Украина“ и дека Москва сака да ја „демилитаризира и денацифизира Украина“. Недолго по неговиот говор, светските медиуми почнаа да известуваат за експлозии низ Украина и така започна најголемиот копнеен конфликт во Европа од Втората светска војна.

Додека Путин во тоа време изгледаше самоуверен, сигурен за брза и успешна победа на неговите сили, набрзо стана јасно дека плановите на Москва не се развиваат како што треба. Украина пружи жесток отпор од самиот почеток и соочена со дополнителни проблеми - како што се логистика, слаб морал и лоша опрема - руските сили набрзо ги повлекоа своите долги конвои околу Киев и го пренасочија својот фокус кон Источна Украина и регионот Донбас.

На почетокот на јули, со падот на Северен Доњецк и Лисичанск, Москва го окупираше еден од двата региони на Донбас, Луганск, а потоа држеше приближно половина од Доњецк во свои раце. Сепак, сè се сврте наопаку за Кремљ кога Украина ја започна својата долгоочекувана контраофанзива на почетокот на септември.

За три дена, Украинците освоија повеќе отколку што Русите заробија од април. Точно на 200-тиот ден од инвазијата, руската армија беше принудена да направи понижувачко повлекување преку линијата на фронтот на исток и да се предаде пред украинските војници кои влегоа на окупираната територија до „50 километри за само три дена“. Украинците ја пробија линијата на фронтот источно од Харков, принудувајќи да се повлечат големите руски контингенти од неколку места, од кои најважни се Изјум и Купјанск.

Помалку од еден месец подоцна, Киев повторно зазеде село во близина на источниот град Лисичанск, во мала, но симболична победа што значи дека Русија повеќе нема целосна контрола врз регионот Луганск, една од клучните воени цели на Путин. Неуспесите на бојното поле го отежнаа постигнувањето на целите на „специјалната воена операција“, а тоа е заземање на сите области на Луганск и Доњецк, а колапсот на руската армија предизвика бран критики меѓу влијателните руски воени блогери и фигури во државните медиуми.

Очајната ситуација го принуди Путин да преземе очајни мерки. Затоа во вторникот, во уште едно телевизиско обраќање, тој објави мобилизација, заканувајќи се со нуклеарно оружје доколку војната се прелее на руска територија.

– Не блефирам – рече Путин цврсто држејќи ја масата со рацете.

- Ќе го браниме територијалниот интегритет на Русија со сите расположливи средства, вклучувајќи ги и нуклеарните. – истакна рускиот претседател, додавајќи дека неговата армија се соочува со воените операции на колективниот Запад на линијата на фронтот од повеќе од 1.000 километри во Украина.

Тој посочи дека на должност ќе бидат повикани воените резервисти и дека указот е веќе потпишан.

Тој, исто така, ја објави поддршката на Кремљ за одржување референдум за приклучување кон Русија во четири региони - Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон - кој во вторникот објави дека од 23-27. одржат референдуми за приклучување кон Русија во септември. Во паника предизвикана од успесите на украинската контраофанзива и очигледно координиран потег, проруските власти во регионот побараа од Кремљ да им даде дозвола да го одржат гласањето што е можно поскоро.

Путин вети дека Русија ќе направи се што може за да ги обезбеди условите за референдумот. Тој посочи дека се работи за заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет на Русија и поддршката на сонародниците сами да ја одредат својата иднина.

- Главните цели на операцијата остануваат непроменети: ЛНР беше целосно ослободена, а ДНР делумно. Специјалната операција беше неопходна за борба против нацизмот во Украина – изјави Путин.

Повеќе детали на Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил