25 Мај, 2018
0.3588
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Како САД им го сврте грбот на Курдите во Сирија преку ноќ?

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2018

САД ги повлекува своите официјални ставови за поддршка на поголемата група на курдски борци во Сирија кои претходно војуваа против џихадистите на ИСИС и дадоа големи жртви во борбата со тероризмот. Сепак, најавата дека ќе се формира Гранична безбедносна сила ја натера Турција веднаш воено да интервенира за да спречи понатамошно утврдување на Курдите од кои гледаат закана за префрлање на конфликтот на сопствена територија каде веќе долги години има бутнтовнички курдски групи кои отворено се спротиставуваат на турските вооружени сили.

Курдските борци добиваа значителна воена и финансиска помош од страна на Пентагон и тие беа уште една воена сила на која треба да се внимава во рамките на најкрвавиот сириски конфликт, а повремено имаа и проблеми со турските сили кои исто така се трудеа да ја одржат безбедноста на границата со Сирија, но и како што кажавме да го контролираат процесот кој не сакаат да доведе до формирање на посебна или нова Курдска држава внатре во самата Сирија.

Затоа сега, Турција одговори доста жестоко навлегувајќи со својата војска во Африн курдскиот дел на Сирија со цел како што истакнува да создаде безбедносна зона. Таквите напори дури беа и поздравени од американскиот државен секретар Рекс Тилерсон кој ја зема во предвид одлуката на Турција како земја членка на НАТО, иако потсети дека токму курдските ослободителни сили имаа доста клучна улога во борбите со ИСИС.

Овој нов конфликт може да доведе до нови жртви и страдања од една проста причина што САД многу лошо ги оквалификуваше и претстави курдските борци како дел од некоја си нова Гранична безбедносна сила. 

Нивното загушување од страна на силната турска армија ќе значи огромни загуби за САД и досегашните вложувања како и губење на еден стратешки партнер, но во овој случај многу е поважно да се сочуваат односите со Турција како битна членка земја на НАТО. САД е и во неповолна положба како и за понатамошно делување во пост-воениот период и реорганизација на Сирија каде веќе Русија има многу позначајна и поцврста улога, особено што војската на Путин ја исполни примарната цел на која американците како и да заборавија, а тоа е поразувањето и разбивањето на ИСИС.

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА: Ким Јонг-Ун многу сака да се сретне со Трамп

НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА: Ким Јонг-Ун многу сака да се сретне со Трамп

ЕВРОПСКО НЕ за главните барања на Лондон околу Брегзит

ЕВРОПСКО НЕ за главните барања на Лондон околу Брегзит

(ВИДЕО) НАПАД ВО КАНАДА: Влегле маскирани во ресторан, детонирале бомба и избегале!

(ВИДЕО) НАПАД ВО КАНАДА: Влегле маскирани во ресторан, детонирале бомба и избегале!

НОВ ЕКОНОМСКИ ПРИТИСОК: Трамп воведе санкции за ирански и турски авиокомпании

НОВ ЕКОНОМСКИ ПРИТИСОК: Трамп воведе санкции за ирански и турски авиокомпании

Конгресмени го прашале Столтенберг за Македонија, тој уште не им праќа одговор

Конгресмени го прашале Столтенберг за Македонија, тој уште не им праќа одговор

Ништо од историската средба, Трамп му откажа на Ким

Ништо од историската средба, Трамп му откажа на Ким

Родители го тужат синот кој не сака да се исели

Родители го тужат синот кој не сака да се исели

(ВИДЕО) Лавата на Хаваи „голта“ куќи и улици

(ВИДЕО) Лавата на Хаваи „голта“ куќи и улици