24 Октомври, 2020
0.0230

Како стои Huawei во Европа

Објавено во: Мои пари 21 Септември, 2020

Huawei како компанија и производител на опрема за телекомуникациско вмрежување, стана клучно прашање во геополитичкиот судир помеѓу Пекинг и Вашингтон, кој тврди дека компанијата претставува значителна закана за сајбер безбедноста.  Во пресврт, нападот на администрацијата врз кинескиот телеком гигант добива моќ. Вашингтон ефикасно го оттргна брендот од американскиот пазар и спроведе глобална кампања за изолирање. Во мај 2019 година, претседателот Трамп издаде извршна наредба со која се забранува употреба на телекомуникациска опрема од странски фирми и претставува ризик за националната безбедност. Се претпоставуваше дека оваа наредба е претежно насочена кон телекомуникациските операции на Huawei, што значи неговата опрема за безжични мрежи, особено онаа поврзана со 5G. Неколку дена подоцна, Google се придружи на одлуката од канцеларијата на Трамп и јавно изјави дека ќе ја почитува забраната. Google, кој претходно соработуваше со кинескиот телекомуникациски гигант, одлучи дека тие ќе се дистанцираат од Huawei и дека брендот повеќе нема да има пристап до оперативниот систем на Андроид.

Придвижувајќи ја компанијата подалеку од светскиот пазар и немајќи дигитални соработници кои беа од суштинско значење, политиките на САД стигнаа до други земји каде што притисокот продолжи да расте. Сепак, одговорите беа различни, во зависност од густината и интензитетот на билатералните односи на секоја европска држава со САД.

Од извештаите објавени во медиумите претходно оваа година, Huawei има 91 комерцијален договор, вклучително 28 од вкупно 39 во Европа. Компанијата има зголемување на договорите и е добитник и на значајни награди GSMA - за извонреден придонес во еволуцијата на LTE до 5G, за најзначајно партнерство помеѓу оператор и давател на услуги за решенија за тестирање и развој на 5G, како и најдобра компанија за мобилна технологија - 5G. Аналитичарите велат дека постојаниот раст на договорите покажува дека Huawei веќе има стекнато доверба кај странските телекомуникациски оператори со своите технолошки можности, висок квалитет и разумни цени. Во однос на безбедноста, компанијата има потпишано договори за безбедност на Интернет со над 3.400 добавувачи и има добиено 11 меѓународни безбедносни сертификати за големи производи. Анализите и извештаите сведочат дека компанијата се смета за светски лидер во технологијата 5G - најновата генерација на поврзување на мобилен интернет, што ќе обезбеди многу поголема брзина и постабилни врски со паметни телефони и други уреди од кога било досега.

Британската влада се поклони и вети дека ќе го отстрани Huawei од својата мрежа 5G до 2027 година. Австралија и Јапонија исто така презедоа чекори за блокирање или ограничување на учеството на кинеската компанија во нивниот 5G промет, додека европските телекомуникациски оператори, како што се норвешкиот Telenor и шведската Telia, го оставија Huawei како снабдувач.

Европската унија не усвои заеднички став за политиката за мрежата 5G, односно од кој производител треба да се набави опремата. Германија, на пример, предлага да се воспостави унифициран стандард за компјутерска безбедност на ниво на ЕУ, заснован на фактички и технолошки мерки и да се воспостават истите безбедносни барања за сите оператори, продавачи и даватели на 5G апликации. Германската канцеларка Меркел изјави дека ЕУ има „стратешки интерес“ за соработка со Кина.

Најголемиот оператор во Европа, Дојче Телеком, се подготви за вакво сценарио минатата година кога склучи договор со Huawei што ќе му даде привилегиран пристап до акциите и ќе бара Huawei да ги собере компонентите во случај на недостиг.

Претседателот на Франција, Макрон, рече дека Франција не исклучува ниту една компанија, вклучително и кинеската Huawei, од идната генерација на 5G  од својот мобилен пазар, а Австрија не сака да исклучи специфичен продавач, но сака да обезбеди дополнителни правила за безбедност.

Романија, од друга страна, презеде прилично поинаков тек на дејствување. Во август минатата година, таа потпиша меморандум за 5G со САД што не забранува учество на Huawei, но наметнува низа услови во врска со компатибилноста со трансатлантските вредности, кои се речиси невозможни за исполнување од страна на кинеската компанија.

Иако Полска го потпиша истиот меморандум со САД како и Романија, нејзината најважна компанија за мобилни телефони, Play, го отвора првиот 5G град во Полска заснован на опремата на Huawei.

Други земји, како Унгарија, уште една членка на НАТО и корисник на Програмата за откажување виза уште во 2008 година објавија дека ќе соработуваат со кинескиот гигант со цел да ја изградат својата 5G мрежа. Министерот за надворешни работи дури инсистираше на тоа дека соработката со Huawei е „национален економски и стратешки интерес за Унгарија“. Шведскиот министер за дигитализација изјави дека не гледа проблем во вклучувањето на Huawei во Tele2 додека шведските клиенти сурфаат на 5G. Норвешкиот министер за дигитализација исто така рече дека земјата е отворена за Huawei да ја обезбеди мрежата 5G и дека земјата наметнува општи безбедносни барања за телекомуникациските компании, а не за индивидуалните добавувачи. Исландската служба за пошта и телекомуникации соопшти дека технологијата на Huawei добро функционирала на Исланд и други земји и дека не се утврдени никакви безбедносни проблеми. Недискриминација на добавувачи, исто така најавија и од Чешка, Унгарија и други земји. Други земји-членки на ЕУ, како што се Шпанија и Белгија, исто така, изјавија дека тие не го исклучуваат Huawei од потенцијалните снабдувачи за 5G мрежна опрема. Италија не планира да го исклучи Huawei од мрежата 5G бидејќи изрази неопходност да ги заштити своите национални интереси.

Во Европа, Huawei во 2018 година оствари приход од 14,5 милијарди американски долари. Компанијата е водечка индустрија во технологии како што се паметни телефони (втора по производство на мобилни телефони на глобално ниво), вештачка интелигенција, IoT, Cloud, паметен компјутер и други. Huawei го престигна Ericsson како најголем производител на телекомуникациска опрема во светот во 2012 година, а го престигна и Apple во 2018 година како втор најголем производител на паметни телефони во светот, зад Samsung Electronics. Во декември 2019 година, Huawei објави дека неговите годишни приходи се искачиле на 121,72 милијарди долари.

Можеби ќе ве интересира

Макпетрол совети за патување со автомобил низ регионот

Макпетрол совети за патување со автомобил низ регионот

Huawei Mate 40 Pro е новиот крал на DxOMark

Huawei Mate 40 Pro е новиот крал на DxOMark

Чекор напред со HUAWEI Mate 40 серијата: Huawei ја претстави најмоќната постава на Mate досега

Чекор напред со HUAWEI Mate 40 серијата: Huawei ја претстави најмоќната постава на Mate досега

Прогласени победниците на „Наградата за социјално претприемништво 2020“ (Social Impact Award 2020)

Прогласени победниците на „Наградата за социјално претприемништво 2020“ (Social Impact Award 2020)

Тимот на ИРЛ ја доби првата награда за истражувачко новинарство од Европска Унија за сторијата Урбани атентатори

Тимот на ИРЛ ја доби првата награда за истражувачко новинарство од Европска Унија за сторијата Урбани атентатори

Групацијата Новоматик во Северна Македонија (Адмирал, Астра и Казино Фламинго Хотел) и Апекс Македонија самоиницијативно ги стопираат угостителските услуги од 23 до 07 часот

Групацијата Новоматик во Северна Македонија (Адмирал, Астра и Казино Фламинго Хотел) и Апекс Македонија самоиницијативно ги стопираат угостителските услуги од 23 до 07 часот

Битолска млекара и Пакомак донираат производи и лаптопи за децата од СОС Детско село за следење онлајн настава

Битолска млекара и Пакомак донираат производи и лаптопи за децата од СОС Детско село за следење онлајн настава

Меѓународниот Филмски фестивал КИНЕНОВА со продолжена програма на ТВ24 до крајот на ноември

Меѓународниот Филмски фестивал КИНЕНОВА со продолжена програма на ТВ24 до крајот на ноември

Повторно отворање на парфимеријата Anabella Beauty Spot во City Mall, со многу изненадувања, попусти и подароци за своите купувачи

Повторно отворање на парфимеријата Anabella Beauty Spot во City Mall, со многу изненадувања, попусти и подароци за своите купувачи