15 Јули, 2020
0.0233

Како судските предмети се местеле под рака: Обвинение за Панчевски

Објавено во: Македонија 09 Јули, 2019


Го правеа АКМИС за да ги дели предметите по случаен избор, но Владимир Панчевски ги местел сам. Ова е дел од обвинението за поранешниот претседател на Кривичен суд за кого се тврди дека вака поделил дури 50 судски предмети. Меѓу нив и два на Специјалното јавно обвинителство. „Насилство во Центар“ во кој е обвинет поранешниот премиер, бегалецот Никола Груевски го дал кај Татјана Михајловска додека на Лидија Петровска и припаднал Тврдина 2 - случајот во кој му се судеше на контраразузнавачот Горан Грујевски и на вработените од УБК. 

„Обвинетиот со ставање на писмен „параф“ од негова страна и со усно задолжување на вработени во судската писарница кои имале пристап во АКМИС системот, давал наредба да распределуваат конкретни предмети меѓу судиите надвор од времето на приемот на предметот во судот, како и насока на кој судија да се распредели предметот.“ - велат од ОЈО.

Засега не се бара притвор од Панчевски, а за него е отворена постапка и од Судскиот совет. Тој цело време тврди дека случајот против него е политички монтиран.

Можеби ќе ве интересира

Гласањето се одвива во демократска атмосфера

Гласањето се одвива во демократска атмосфера

СОСТОЈБА НА ПАТИШТА: Eве како е денес на граничните премини

СОСТОЈБА НА ПАТИШТА: Eве како е денес на граничните премини

Денеска е неработен ден за сите граѓани

Денеска е неработен ден за сите граѓани

Колку избирачи гласаа вчера?

Колку избирачи гласаа вчера?

Доколку има повреда на избирачкото право, пријавете

Доколку има повреда на избирачкото право, пријавете

Колку набљудувачи ги следат изборите?

Колку набљудувачи ги следат изборите?

MAКЕДОНИЈА ГЛАСА: Граѓаните ќе го изберат десеттиот парламентарен состав

MAКЕДОНИЈА ГЛАСА: Граѓаните ќе го изберат десеттиот парламентарен состав

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат