19 Август, 2018
0.5129
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Каков е ставот на западните сили за корекција на границите на Балканот?

Објавено во: Свет 09 Август, 2018

Властите во Велика Британија сметаат дека повиците за корекција на границата меѓу Косово и Србија би можеле да бидат дестабилизирачки, а Германија и понатаму е на ставот дека поместувањето на границите е ризично. 

За ова прашање САД имаат поумерен став, пренесува Радио Слободна Европа.

Швајцарскиот и германскиот печат деновиве повторно се занимаваат со темата прекројување на границите на Балканот. Идејата за голема Албанија деновиве е на насловните страници на швајцарскиот дневен весник „Блик“, кој во своја анализа посветена на оваа проблематика предупредува дека противниците на оваа идеја за прекројување на постојните граници на Балканот со страв ги следат чекорите на експресното приближување меѓу Албанија и Косово, особено по изјавите што ги споделуваат политичарите од двете земји речиси синхронизирано во периодов. Весникот пишува дека засега сето ова е незабележано од меѓународната заедница, а Приштина и Тирана со „гигантски чекори“ експресно ги доближуваат териториите што во поголем дел се населени со албанско население.

Во текстот со наслов „Повторно игра со границите“, германскиот весник „Бадише цајтунг“, меѓу другото, пишува дека Србија во моментов гласно предупредува за создавањето голема Албанија.

Можеби ќе ве интересира

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

Силен земјотрес ја погоди Костарика

Силен земјотрес ја погоди Костарика