17 Октомври, 2018
0.3306
    ALK 8000.71    0.34%     CEVI 1000    0%     GRNT 800    0.4%     KMB 5084.59    1.69%     KVAS 14056    0%     MPT 45557    1.24%     MTUR 4700    0%     OHB 6349.93    0.96%     OKTA 4700    3.82%     PPIV 45000    0%     RMDEN17 96.1    0%     RZLE 20    0%     RZLV 61    1.67%     RZUS 117    2.47%     STB 1120    1.82%     STBP 1100    1.85%     STIL 127.57    0.45%     TETE 2200    0%     TNB 14294.42    2.1%     TTK 1164.45    1.13%

Каков е ставот на западните сили за корекција на границите на Балканот?

Објавено во: Свет 09 Август, 2018

Властите во Велика Британија сметаат дека повиците за корекција на границата меѓу Косово и Србија би можеле да бидат дестабилизирачки, а Германија и понатаму е на ставот дека поместувањето на границите е ризично. 

За ова прашање САД имаат поумерен став, пренесува Радио Слободна Европа.

Швајцарскиот и германскиот печат деновиве повторно се занимаваат со темата прекројување на границите на Балканот. Идејата за голема Албанија деновиве е на насловните страници на швајцарскиот дневен весник „Блик“, кој во своја анализа посветена на оваа проблематика предупредува дека противниците на оваа идеја за прекројување на постојните граници на Балканот со страв ги следат чекорите на експресното приближување меѓу Албанија и Косово, особено по изјавите што ги споделуваат политичарите од двете земји речиси синхронизирано во периодов. Весникот пишува дека засега сето ова е незабележано од меѓународната заедница, а Приштина и Тирана со „гигантски чекори“ експресно ги доближуваат териториите што во поголем дел се населени со албанско население.

Во текстот со наслов „Повторно игра со границите“, германскиот весник „Бадише цајтунг“, меѓу другото, пишува дека Србија во моментов гласно предупредува за создавањето голема Албанија.

Можеби ќе ве интересира

САД ја поздрави независноста на Украинската православна црква

САД ја поздрави независноста на Украинската православна црква

Една земја го зголемува бројот на балистички ракети

Една земја го зголемува бројот на балистички ракети

(ВИДЕО) ВАКВО НЕШТО НЕ СТЕ ВИДЕЛЕ: Водопад тече во обратна насока

(ВИДЕО) ВАКВО НЕШТО НЕ СТЕ ВИДЕЛЕ: Водопад тече во обратна насока

ТРЕНД ВО СВЕТОТ: Со пластични шишиња купуваат билети за јавен превоз

ТРЕНД ВО СВЕТОТ: Со пластични шишиња купуваат билети за јавен превоз

(ФОТО+ВИДЕО) Поплави „покосија“ две европски земји - загинаа над 10 луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) Поплави „покосија“ две европски земји - загинаа над 10 луѓе

„Зелените“ партии најголеми победници од три избори во Европа за еден викенд

„Зелените“ партии најголеми победници од три избори во Европа за еден викенд

БАЛОН НАД БЕРЗИТЕ: Се заканува криза која ќе биде „многу поболна“

БАЛОН НАД БЕРЗИТЕ: Се заканува криза која ќе биде „многу поболна“

Меркел е „казнета“

Меркел е „казнета“

Утре ЕУ ќе расправа за Македонија

Утре ЕУ ќе расправа за Македонија