24 Јуни, 2018
0.6324
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Каква ќе биде цената на нафтата во 2018 година?

Објавено во: Економија 12 Септември, 2017

Извршниот директор на „Роснефт“,  Игор Сечин даде своја прогноза за тоа какви ќе бидат цените на нафтата во 2018 година.

„Во прелиминарната анализа, мислам дека следната година ќе имаме просечни цени за годината во опсег од 40-43 долари за барел“- рече Сечин во интервју за ТВ Русија 24.

Вели дека освен екстракција на шкрилци, влијание на цената на „црното злато“ ќе има и „девалвацијата на доларот“.

„Девалвацијата на доларот сега изнесува околу 20%. Ако ги додадете соодветните коефициенти, ќе видите дека во САД вистинската цена е околу 40 долари за барел“- објасни шефот на „Роснефт“.

Цената на нафтата од типот „брент" вчера достигна 53,70 долари за барел, зголемувајќи се за 30 центи, откако саудискиот министер за нафта разговараше со венецуелскиот и казахстанскиот колега за продолжување на глобалниот договор за намалување на производството.

Можеби ќе ве интересира

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

Само три обвиненија за перење пари

Само три обвиненија за перење пари

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена