27 Септември, 2020
0.0252

КАКВА СУДБИНА ЌЕ ИМА ДЕНАРОТ: За 20 години ќе има само пет валути

Објавено во: Економија 24 Јануари, 2020

Во моментов постојат над сто валути, но наскоро повеќето од нив ќе бидат историја. За дваесетина години ќе ги има само пет или шест, смета министерот за економија на Бразил, Пауло Гуедеш кој зборуваше на Светскиот економски форум.

„Ако ја земете в предвид политичката и економската димензија, за 20 или 30 години би имале пет, шест валути“, вели тој.

Еврото како заедничка валута на земјите од Европската Унија постои веќе 20години, а според познавачите овој концепт ги помести разбирањата за валутите и врзувањето со национални карактеристики. Се смета дека единствена валута им го олеснува животот и на граѓаните и на бизнисот. 

Развојот на заеднички валути во различни земји може да им помогне на економиите да ја намалат нивната зависност од американскиот долар. 

Можеби ќе ве интересира

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари