30 Ноември, 2020
0.0209

Каква заштитна маска користи премиерот Заев?

Објавено во: Македонија 29 Октомври, 2020

Премиерот Зоран Заев на денешната седница на Советот за безбедност кај претседателот Стево Пендаровски присуствуваше со маска која штити и од аерозагадување, а не само од Ковид-19

Цената варира од 200 до 899 денари. Станува збор за респираторна маска со висок степен на заштита и го намалува потенцијалниот ризик од преносни инфекции

Ги задржува капките при кашлање, кивање и зборување. Вградениот филтер спречува внес на аеросоли, прашина, честички, бактерии, вируси, смог и полен

Самата маска има петслојна заштита и на овој начин се постигнува ефикасно филтрирање, што значи дека маската може да се користи повеќе пати.

На денешната седница на Советот за безбедност се зборува за мерките и активностите кои ги преземаат надлежните институции за справување со пандемијата.

Од денеска носењето заштитна маска е задолжително и на отворен простор дури и кога физичкото лице е без придружба.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Нема патување во Грција до 14 декември

Нема патување во Грција до 14 декември

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ