19 Април, 2018
0.0568

Каменос потсети дека нема решавање на името без референдум

Објавено во: Балкан 14 Јануари, 2018

Контроверзниот грчки политичар Панос Каменос ја потсети грчката политичка елита дека спорот за името нема да се реши без да се одржи референдум на кој ќе се изјаснат граѓаните на Грција, што е уште еден негов обид за добивање на политички поени на сметка за односите со Македонија.

Каменос лидерот на десничарската партија Независни Грци е актуелен министер за одбрана во коалициската влада со социјалистот Алексис Ципрас и често упатува жестоки пораки против Македонија за да ја билда својата популарност. 

Токму Каменос е едно камче на сопнување за кое е свесна и грчката влада кога се одвиваа преговорите, но неговото барање за одржување на референдум и не е така далеку од прифатливи бидејќи ова прашање во грчката јавност се пумпаше со децении.

Според Каменос доколку во решението меѓу Атина и Скопје биде прифатен терминот Македонија како дел од името тоа ќе значи дека Грција се откажува од својата историја и му ја подарува на својот сосед. 

За него Македонија е грчка и тоа мора така да остане што влева загриженост дека на картата на национализам и екстремен политички популизам ова прашање нема да биде затворено можеби никогаш.

Можеби ќе ве интересира

Коѕијас: Македонија да не чека членство во ЕУ и НАТО без договор за името

Коѕијас: Македонија да не чека членство во ЕУ и НАТО без договор за името

ОПАСНОСТ ОД ЗМИИ ВО РЕГИОНОТ: Најдени во канцеларија, на детско игралиште

ОПАСНОСТ ОД ЗМИИ ВО РЕГИОНОТ: Најдени во канцеларија, на детско игралиште

Секое село во Словенија со интернет

Секое село во Словенија со интернет

Јадранковиќ: Тоа е недозволиво од Шешељ и од кој било

Јадранковиќ: Тоа е недозволиво од Шешељ и од кој било

Што му одговори Колинда на Шешељ?

Што му одговори Колинда на Шешељ?

Kaко Харадинај влезе во Македонија иако го бара Интерпол?

Kaко Харадинај влезе во Македонија иако го бара Интерпол?

Каменос: Кога некој поставува знаме треба да обезбеди војска или со крв да го брани

Каменос: Кога некој поставува знаме треба да обезбеди војска или со крв да го брани

Шешељ го газел хрватското знаме - стигнаа реакции

Шешељ го газел хрватското знаме - стигнаа реакции

И Туск доаѓа во Македонија

И Туск доаѓа во Македонија