13 Јули, 2020
0.0252

КАМПАЊА, ПРОВОКАЦИЈА ИЛИ НАДЕЖ - Ахмети и ДУИ бараат обединување за Албанец премиер

Објавено во: Македонија 06 Јуни, 2020

Добивање на предизборни поени кај гласачите со објави за кои знае дека не се реални, или конкретна кампања за која верува дека може да се оствари.

Првиот човек на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денеска со нови објави на социјалните мрежи. Во нив се емитуваат видеа, со кои се бара обединување на Албанците околу идејата премиер на земјава да стане припадник на албанската етничка заедница. 

Време е драги пријатели, да ни се придружите затоа што кога сме заедно, сè е можно, како што бевме заедно од војната на ОВК, до изборот на албанскиот претседател на Собранието, членство во НАТО и преговорите со Европската Унија“, се вели во објавите.

Овие објави на фејсбук ги има и од други функционери на ДУИ, на пример вицепремиерот Бујар Османи уште утрово почна да објавува вакви видеа на фејсбук, кои гласат на албански јазик. 

Видеото на Ахмети е објавено на Твитер и Фејсбук, на албански јазик, без превод на македонски.

Ахмети вчера порача дека е време Македонија да го добие првиот премиер Албанец, по што лидерот на СДСМ, Зоран Заев, веднаш му одговори дека доколку премиер Албанец е услов за идна владина коалиција, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада. 

Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти