21 Јануари, 2019
0.3038
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Канческа Милевска: ВМРО-ДПМНЕ се служи со лажен патриотизам

Објавено во: Македонија 11 Јануари, 2019

Пратеничката Eлизабета Канческа Милевска од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, праша да се објасни кои биле причините за да се прифати „ерга омнес“. 

Taa рече дека мора да се дадат одговори зошто овој процес не се реши толку долго. Вели дека ВМРО-ДПМНЕ го избрало најлесниот и најпогрешниот пат. 

Со нивното неприсуство и неучество, вели дека покажале лажен патриотизам. 

Вели дека ќе имаат сенка која ќе ги следи. 

„Иако сме навидум мал број на пратеници кои се одважија и искрено верувавме во овој процес, и се заложивме со активно учество и со голем ангажман, да го потврдиме и да го сочуваме, она што е најисконско, а тоа е македонскиот идентитет и јазик“, рече таа.

Пратеничката вели дека ВМРО-ДПМНЕ ако сакаше да го блокира договорот, тоа ќе го направеше. Ако сакале подобар договор, требало да работат на истиот. 

Вели дека не треба да ја уназадат државата со своите постапки. 

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден