22 Март, 2019
0.2504
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Канческа Милевска: ВМРО-ДПМНЕ се служи со лажен патриотизам

Објавено во: Македонија 11 Јануари, 2019

Пратеничката Eлизабета Канческа Милевска од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, праша да се објасни кои биле причините за да се прифати „ерга омнес“. 

Taa рече дека мора да се дадат одговори зошто овој процес не се реши толку долго. Вели дека ВМРО-ДПМНЕ го избрало најлесниот и најпогрешниот пат. 

Со нивното неприсуство и неучество, вели дека покажале лажен патриотизам. 

Вели дека ќе имаат сенка која ќе ги следи. 

„Иако сме навидум мал број на пратеници кои се одважија и искрено верувавме во овој процес, и се заложивме со активно учество и со голем ангажман, да го потврдиме и да го сочуваме, она што е најисконско, а тоа е македонскиот идентитет и јазик“, рече таа.

Пратеничката вели дека ВМРО-ДПМНЕ ако сакаше да го блокира договорот, тоа ќе го направеше. Ако сакале подобар договор, требало да работат на истиот. 

Вели дека не треба да ја уназадат државата со своите постапки. 

Можеби ќе ве интересира

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Ганка Цветанова за синот на Силјановска: Самоумислената „елита” се потсмева и ги омаловажува оние кои решиле да бидат свои

Ганка Цветанова за синот на Силјановска: Самоумислената „елита” се потсмева и ги омаловажува оние кои решиле да бидат свои

Владата размислува да пријави Реисот на ИВЗ по упатените закани

Владата размислува да пријави Реисот на ИВЗ по упатените закани