29 Март, 2020
0.0421

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Објавено во: Македонија 26 Февруари, 2020

Доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје изјави дека жената кај која е евидентиран коронавирусот е од Скопје. 

Тим со соодветна заштита ја посетил на Инфективната клиника. 

На сите кои доаѓаат од Италија ќе им бидат поставени неколку прашања на граница, по што ќе бидат во изолација. 

„Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик за нашето население“, вели Караџоски. 

Тој додаде дека не може да се спречи трансферот на луѓе, капитал, стока во вакви моменти. 

Премиерот Оливер Спасовски изјави дека пациентот е третиран во согласност со сите мерки и протоколи. 

„Нема потреба од никаква хистерија, туку секој од нас да биде на висината на нашата лична одговорност“, вели Спасовски. 

Уверува дека нема потреба од паника. Спасовски повика граѓаните да се придржуваат до препораките, но и да бидат општествено одговорни, и да не пласираат информации на социјалните мрежи кои можат да наштетат. 

Во Македонија една жена е заразена со коронавирус. Ова е прв случај. Таа се заразила во Италија. 

Можеби ќе ве интересира

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус