06 Март, 2021
0.0291

КАРАКАЧАНОВ ПОВТОРНО ГЛАСЕН: Кога правиш компромис со политичарите во Република Северна Македонија, тие тоа го доживуваат незаинтересирано

Објавено во: Македонија 17 Јануари, 2021

Во синоќешното интервју на БНТ, вицепремиерот на Бугарија и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, повторно ја коментираше и темата Република Северна Македонија.

Според него, тоа е стратешка тема за Бугарија.

„Бидејќи, како што велеше претседателот Петар Стојанов, ова е најромантичниот, но и најтрагичниот, - би додал, дел од нашата историја. Не можеме да се согласиме со она што се случува во Република Северна Македонија и никакви избори не се причината, нагласи тој.

Вели дека договорите се потпишуваат за да бидат исполнети. За жал, во Република Северна Македонија мислеа дека потпишуваат договор, но можеби нема да го исполнат.

-Таму и до денес, и покрај сите перипетии во текот на годините, и покрај теророт што беше наметнат по 44-та година во Титова Југославија, сè уште има многу луѓе кои се нарекуваат Бугари. Имаме морална и историска посветеност кон овие луѓе, коментира Каракачанов.

Тој појасни дека владата на Заев најмногу бара компромис.

-Но, кога правиш компромис со политичарите во Република Северна Македонија, тие тоа го доживуваат не како блаороден гест, туку како слабост и незаинтересираност. Не сакаме да се откажат од својот идентитет. Сакаме нешто многу едноставно: да бидат толку добри во создавањето на нивниот идентитет кога веќе има услови за тоа, рече Каракачанов во интервјуто на БНТ.

Тој беше категоричен дека Бугарија не ја затворила вратата, но, како што нагласи Македонијада ги прилагоди своите политики, политичарите да го преиспитаат она што го прават, а дебатите и преговорите меѓу двете страни продолжуваат.


Можеби ќе ве интересира

ЗАЕВ ПУШТИ ПОЛИТИЧКА БОМБА - Им нудам на ВМРО-ДПМНЕ заедно да формираме Влада, како во Германија

ЗАЕВ ПУШТИ ПОЛИТИЧКА БОМБА - Им нудам на ВМРО-ДПМНЕ заедно да формираме Влада, како во Германија

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест