25 Март, 2018
0.0662

Каракачанов вели дека ќе помогнат за решавање на спорот со Грција

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2017

Бугарскиот министер за одбрана,  Красимир Каракачанов денеска изјави дека Бугарија ќе и помогне на Македонија во решавањето на спорот со името со Грција затоа што ја имаат признаено под нејзиното уставно име. 

„Ние немаме проблем со името. Ние сакаме да ве поддржуваме и да соработуваме и за нејзиното прпизнавање на името и полноправно членство во НАТО“ - изјави Каракачанов. 

Тој се надева дека со добрососедство може да има повеќе стабилност и ред на Балканот. 

Главниот фокус на бугарското претседавање со ЕУ ќе биде интеграцијата на земјите од Западен Балкан, рече тој по  средбата со македонската министерка за одбрана,  Радмила Шеќеринска.

Од први јануари 2018 година Бугарија ќе претседава со ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?