23 Април, 2018
0.1030

Каракамишевa: Дали Македонците конечно ќе се освестат што се прави во нивната држава?

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2018

Универзитетската професорка, Тања Каракамишева на својот Фејсбук профил се осврна на Законот за употреба на јазиците кој беше усвоен вчера во Собранието. 

Таа смета дека претседателот, Ѓорѓе Иванов ќе го блокира законот, но затоа што е најавено негово повторно гласање доколку Иванов стави вето, според неа потребни се протести, а не само критикување од дома на Фејсбук и Твитер.

Гледам голема прашина крена вчерашното изгласување на Законот за јазиците, читај: Законот за албанскиот јазик. Иако устата пена ми фати од зборење за последиците од неговото носење во државата, дека истиот е неуставен и неевропски, еве уште сум тука и уште зборувам, но сега и јавно прашувам: Што ќе преземат Македонците откако претседателот Иванов се поизвесно е дека нема да го потпише указот за негово прогласување и откако истата содржина на закон ќе биде вратена пред пратениците на повторно гласање? Согласно Уставот, ако претседателот Иванов не го потпише указот законот се враќа во Собрание. Ако пратениците повторно го изгласаат законот во истава содржина Иванов е должен да го потпише указот. Ова значи дека мајката му е во овој меѓупериод да се организира конкретен тип на граѓанско незадоволство. Прашањето е дали во овој последен вагон од возот разочараните по Фејсбук и Твитер Македонци независно од нивната партиска припадност ќе изразат конкретно незадоволство со кое ќе можат да го спречат неговото повторно изгласување, како што најави Артан Груби со вчерашните изјави, или пак ќе спиеме на ушите? Дали и натаму ќе кукаме по Фејсбук, Твитер, и слично колку е ова не фер и не коректно или Македонците конечно ќе се освестат што се прави во нивната држава“ - прашува професорката. 


На крајот од постот таа прашува дали ќе дозволиме уште едно гласање на овој ист закон во Собранието.

Денеска бројни реакции имаше за овој закон. 

Група на еминентни професори меѓу акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска, со отворено писмо до претседателот Иванов бараат тој да стави вето на новиот предлог закон за употреба на јазиците на граѓаните над 20% бидејќи сметаат дека е неуставен и дека ќе донесе многу лоши последици врз Македонија.

Можеби ќе ве интересира

Димитров и Коѕијас треба повторно да се сретнат во Виена

Димитров и Коѕијас треба повторно да се сретнат во Виена

Голема тепачка во скопско кафуле - Неколку повредени

Голема тепачка во скопско кафуле - Неколку повредени

Систем за донирање за вишокот храна во Македонија

Систем за донирање за вишокот храна во Македонија

Тешка сообраќајна несреќа на патот Прилеп - Градско

Тешка сообраќајна несреќа на патот Прилеп - Градско

Несогласувања во Владата: Десковска не се согласува за вакцините

Несогласувања во Владата: Десковска не се согласува за вакцините

Извештајот на СЈО денеска пред собраниска комисија

Извештајот на СЈО денеска пред собраниска комисија

Милчин: Грција не преговара, Грција уценува

Милчин: Грција не преговара, Грција уценува

Синот на Есма Реџепова ја демантира кражбата

Синот на Есма Реџепова ја демантира кражбата

Паднаа остри критики за најавата на Филипче околу задолжителното вакцинирање

Паднаа остри критики за најавата на Филипче околу задолжителното вакцинирање