26 Септември, 2020
0.0594

„Катар ервејс“ ја затвора канцеларијата во центарот на Скопје

Објавено во: Економија 23 Јануари, 2020

Една од светски најреномираните авиокомпании „Катар ервејс“ ја затвора својата канцеларија во центарот на Скопје. Комерцијалниот директор Алтај Шабан потврди дека канцеларијата ќе се пресели на самиот скопски аеродром.

- Канцеларијата же биде оперативна до промена на нашата адреса и комерцијалниот дел нема да трпи. Сметаме дека работата во продажбата ќе биде поефикасна доколку ги поврземе оперативниот и комерцијалниот дел на едно место на скопскиот аеродром, изјави Шабан за „Фактор“.

Директорот на „Катар ервејс“ вели дека промотивниот дел и он-лајн продажбата нема да трпат од промената на седиштето. 

- Се оди според Бизнис-планот. Сега имаме три авионски ротации, а во летниот ќе бидат четири, вели Шабан.

Особено, на македонските патници им овозможува полесен пристап до Австралија, каде што живеат повеќе од 200.000 граѓани со македонско потекло. Покрај туристички патувања, бизнис-посетите од Македонија ги поврзува полесно со  150 дополнителни дестинации во светот.

Елитната авиокомпанија во 2017 годинава започна да работи со директна линија на релација Скопје-Доха и обратно.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари