30 Јули, 2021
0.0193

Катарските власти тврдат дека не поддржуваат терористи

Објавено во: Свет 09 Јуни, 2017

Катар негира дека е поврзан и поддржува тероризам. 

Земјата денеска ги отфрли како неосновани обвиненијата, кои се спомнати во списокот, што го објави Саудиска Арабија и нејзините сојузници.

На спискот се наведени лица и организации поврзани со тероризам, за кои се тврди дека имаат поддршка од Доха.

Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет и Бахреин вчера го зајакнаа притисокот врз Катар затоа што според нив, се меша во внатрешните работи на соседите и поддржува и финансира исламистички групи.

Четирите земји објавија црн спосок со имиња на 59 физички лица и 12 правни лица, кои се поврзани со тероризам и имаат поддршка од Доха.

На списокот се лидерот на организацијата Муслимански браќа, Јусеф ал Карадави и добротворните фондации „Катар чарити“ и „Ејд чарити“.

Меѓу наведените 18 Катарци, кои го финансираат тероризмот има бизнисмени, политичари, високи членови на владејачката династија,  и поранешениот министер за внатрешни работи.  

Можеби ќе ве интересира

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто