15 Октомври, 2018
0.2965
    ALK 7932.53    -0.84%     AUMK 1700    -5.82%     CEVI 1000    0%     FERS 60000    0%     GRNT 791    -1.12%     KJUBI 1460    -2.99%     KMB 4997.73    -0.37%     MPT 45296.92    -2.59%     OHB 6283.55    -1.05%     OKTA 4506.4    2.42%     RMDEN13 97.2    0.21%     RMDEN16 96    -0.31%     RZLV 60    1.69%     SBT 2250    -2.64%     SIL 70    0%     STB 1093.06    -0.63%     STBP 1080    -10%     TEL 280    0%     TKVS 4950    -7.48%     TTK 1120.81    -2.63%     USJE 23000    -0.37%

КАТАСТРОФА ВО НАЈАВА: Што им готви ЕУ на САД ?

Објавено во: Економија 20 Јули, 2018

Европската унија подготува список на американски производи на кои би можела да воведе царини доколку САД примени нови казнени такси за автомобили од ЕУ.

Тоа го истакнала европската комесарка за трговија Сесилија Малстром.

„Подготвуваме заедно со земјите членки список на контра мерки и тоа јасно им го пренесовме на нашите американски партнери“, рекла Малмстром и наведува дека списокот е уште во подготовка, но се составува на ист начин како што било за челик и алуминиум.

Таа додала дека можното американско воведување на такса на возилата од ЕУ би претставувало „катастрофа“.

Европската унија кон крајот на јуни воведе царини на американски производи како одговор на одлуката на Вашингтон да се наметната царини на увозот на алуминиум и челник од Европа од 10 односно 25 отсто.

Дополнителни царини се воведени, помеѓу останатото, на типично американски производи како што се мотоцикли, путер од кикирики, бурбон, џинс облека, како и на различни земјоделски производи.

После тоа претседателот на САД, Доналд Трамп се заканил дека ќе воведе царини до 20 отсто на увоз на возила од ЕУ.

Малстром ќе оди заедно со претседатело на ЕК Жан Клод Јункер на 25 јули ви Вашингтон со цел да најдат решение за комерцијалните тензии со САД и да остварат напредок на „взаемно позитивна трговска агенда“. Предвидено е Јункер во Вашингтон да се сретне со Трамп.

Можеби ќе ве интересира

Македонец засадил скап зачин во кој се бањала и Клеопатра

Македонец засадил скап зачин во кој се бањала и Клеопатра

ЦЕНИТЕ РАСТАТ: Еве колку ќе чинат бензините од полноќ

ЦЕНИТЕ РАСТАТ: Еве колку ќе чинат бензините од полноќ

КРАЈ ПО 132 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ: Најпознатиот американски гигант прогласи банкрот

КРАЈ ПО 132 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ: Најпознатиот американски гигант прогласи банкрот

ЦСУ дефинитивно не загуби во Баварија поради економски причини - еве ги бројките на раст

ЦСУ дефинитивно не загуби во Баварија поради економски причини - еве ги бројките на раст

Кои фактори направија нов годишен рекорд на македонската берза?

Кои фактори направија нов годишен рекорд на македонската берза?

Тргувањето со акции постави нов рекорд во Македонија

Тргувањето со акции постави нов рекорд во Македонија

НЕМА КОНТРОЛА: Ревизори открија како се трошени парите за лекување

НЕМА КОНТРОЛА: Ревизори открија како се трошени парите за лекување

БРОЈНИ НЕДОСТАТОЦИ: Ревизорите открија како се трошени парите за лекување во странство

БРОЈНИ НЕДОСТАТОЦИ: Ревизорите открија како се трошени парите за лекување во странство

Од среда Канада втора држава во светот со целосна либерализација на канабисот

Од среда Канада втора држава во светот со целосна либерализација на канабисот