08 Август, 2020
0.0292

Катимерини: Граѓаните на Северна Македонија пред клучни избори

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2020

Клучни избори се одржуваат во Северна Македонија следната недела, по тримесечно одложување заради пандемијата, објави Катимерини, највлијателното гласило во Грција во својата последна анализа, во која се вели дека граѓаните ќе гласаат или за евроатлантскиот или за патот на неизвесноста.

„Односите меѓу Атина и Скопје се многу подобрени од потпишувањето на договорот за името во 2018 година. Сепак, гласањето е важно затоа што ќе се утврди дали балканската нација ќе продолжи на евроатлантскиот пат што беше расчистен со Договорот од Преспа, главно заради согласноста на Грција, или дали ќе се врати на патот на неизвесност, што би ги загрозило изгледите на својот народ, но и односите со Грција“, пишува во коментарот на Катимерини.

Поранешниот премиер Зоран Заев имаше храброст да се согласи на компромис што донесе значителни придобивки за Северна Македонија, пред се беше пристапувањето во НАТО и изгледите за пристапување во Европската Унија, и се чини дека земјата е решена да остане на овој пат. Спротивно на тоа, опозицијата ги вклучи сирените да се оди против Договорот од Преспа, загрозувајќи ги повеќекратните придобивки на земјата. Секако, зависи од луѓето да одлучат во која насока сакаат да се движи нивната земја и кои сакаат да бидат приоритетите на нивната земја, се вели во анализата.

„Грција сака да продолжи да ја поддржува евро-атлантската траекторија на Северна Македонија и нејзината институционална модернизација. Исто така, сака да се понуди себеси како важен трговски партнер, под услов, секако, да се поддржи договорот со Преспа и новата Влада во Скопје да преземе активен интерес за решавање на голем број на долготрајни разлики.

Грција е природен партнер и сојузник на Северна Македонија. Освен пристапот што го обезбедува од пристаништето во Солун, таа служи и како безбедносна мрежа и нуди заштита на малото копно од земја против надворешни опасности. Неодамнешните прелети од страна на грчките и американските ловци беа потсетник за тоа“, се додава.

Катимерини смета дека Грција е исто така една од најжестоките поддржувачи на членството на Северна Македонија во ЕУ, и тоа неодамна го докажала со охрабрување на неколку земји-членки да се согласат за почеток на пристапните преговори со Скопје.

Во однос на самиот договор од Преспа, Грција верно го поддржува. Беше преговаран и потпишан од поранешниот премиер Алексис Ципрас, а неговиот наследник Киријакос Мицотакис продолжува да го поддржува, и покрај неговите предизборни забелешки.

„Она што треба да го разберат нашите соседи е дека овој став е стратешки избор од  грчката страна, која во исто време ги очекува разговорите за другите прашања од обврзувачките договори.

Бидејќи Северна Македонија оди на избори на 15 јули, можеме да се надеваме само дека гласачите ќе изберат евроатлантска иднина и ќе го чуваат курсот на институционална модернизација, економски просперитет и регионални партнерства 

Со тоа граѓаните ќе го зајакнат позитивниот прием кај сојузниците и партнерите, кои во последните неколку години на земјата гледаат како на фактор на стабилност на Балканот“, тврди Катимерини.


Можеби ќе ве интересира

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

На 52 години почина Исидора Бјелица

На 52 години почина Исидора Бјелица

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) БОШЊАЦИТЕ РЕАГИРАА, СРПСКАТА ВОЈСКА ГО ОТСТРАНИ: Aлбанско знаме се вееше во Санџак

(ВИДЕО) БОШЊАЦИТЕ РЕАГИРАА, СРПСКАТА ВОЈСКА ГО ОТСТРАНИ: Aлбанско знаме се вееше во Санџак