16 Јануари, 2021
0.0247

„Катимерини“: Славомакедонците се уште копаат во Баница и го бараат остатокот од моштите на Гоце Делчев

Објавено во: Балкан 25 Ноември, 2020

Во најновата репортажа на „Катимерини“ објавена вчера под наслов „Вето од 1903 во Брисел“, пишува за влошените македонско-бугарски односи и статусот на Гоце Делчев, при што изданието тврди дека од време на време, како што е објавено, Славомакедонците од време на време се уште копаат во Баница за да го пронајдат преостанатиот дел од моштите на револуционерот.

„Баница е воено село во Серес, каде во 1903 година револуционерот Гоце Делчев беше убиен од страна на турски одред, за кого Бугарија и Северна Македонија сè уште се во расправија. Ако полемиката околу националната свест на Делчев роден во Кукуш би била ограничена на историчари, не би било невообичаено за Балканот, каде луѓето сè уште го голтаат минатото. Но, кога, повеќе од еден век подоцна, прашањето „чиј херој е тој или оној“ ги оживува историските конфликти што ги удавија народите во крв и станува точка на вриење меѓу народите и нивните држави, тогаш духовите на национализмите повторно се појавуваат опасно. .

Како конфликтот меѓу Бугарија и Северна Македонија, кој од Баница од Серес дојде да ја преокупира Европа и да ја попречува европската перспектива на една земја, враќајќи ја на Балканот агендата на фанатизам со историски прашања што требаше до сега да бидат решени.

Во мај 1903 година, во судир со турски одред, во тогашната Баница (Кариес), Гоце Делчев, бил убиен и закопан во селото. Три години подоцна, Бугарите го ископале телото, кое не се распаднало целосно, ги зеле екстремитетите, кои ги пренеле во Софија, каде ги закопале. Во 1946 година, со интервенција на Сталин, Георги Димитров му ги предал коските на Тито, кој пак му ги предал на Скопје, како дел од обидот за формирање „македонска нација“, според Бугарите. Сè додека постоеше обединета Југославија, барем официјално, никој не се занимаваше со ова прашање, иако спорот околу „сопственоста“ на Делчев траеше меѓу историчарите од двете страни.

Но, кога Бугарија, првата земја во 1992 година, ја призна новата држава како „Република Македонија“, се појави и спорот за моштите на Делчев. Над неговиот споменик во Кариес, настана цела историска полемика и беше создаден наратив за оние кои страдаа и продолжуваат да страдаат на Балканот. Бугарите, кои го сакаа и го сакаат за свој, го изградија неговиот гроб таму како место за аџилак и, всушност, во 2013 година тие (безуспешно) и поднесоа на Атина барање за поставување статуа во урнатините на тамошната црква. Славомакедонците, пак, кои сметаат дека свеста на револуционерот била „македонска“ - всушност тие ги обвинуваат Бугарите дека го „предале“ поради оваа причина на Турците за да го убијат - од време на време копаат во Кариес за да го лоцираат остатокот од неговото тело!

Може ли човек што живеел век пред тоа да доведе во судир две соседни земји, до степен да ја попречува нивната иднина? На прв поглед се чини апсурдно. Но, во делото на Делчев беше изградено инсистирањето на бугарскиот национализам дека словенското население на денешна Северна Македонија не е ништо друго освен „погрешно“ водена бугарска раса. 

Во обид да се надмине ќор-сокакот, Зоран Заев предложи Делчев да биде наведен во училишните учебници како „борец на македонската ослободителна борба, кој исто така е почестен од бугарскиот народ“, но предлогот не беше прифатен од бугарската страна и го разбесни политичкото раководство во Софија. "Не може да има компромис со вистината. Ние не бараме ништо повеќе од вистината од Северна Македонија." Самиот Гоце Делчев рекол дека е Бугарин ", рече министерката за надворешни работи Екатерина Захариева. 

Конфликтот стигна до Брисел, каде во вторникот, на 17 ноември, на Советот на министри за надворешни работи, Бугарија го блокираше почетокот на пристапните преговори за Северна Македонија, предизвикувајќи силна политичка реакција. и поттикнување на антибугарско расположение кај населението. Софија тврди дека на Договорот за пријателство и добрососедство, потпишан од двете страни на 1 август 2017 година, треба да се додаде анекс на кој Скопје ќе наведе дека словенското население во нивната држава има бугарски корени, јазикот што го зборуваат потекнува од бугарската матрица, името Северна Македонија не крие претензии и дека Делчев бил бугарски деец, итн“, пишува Катимерини во својата последна репортажа.


Можеби ќе ве интересира

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање