05 Август, 2020
0.0213

„Катимерини“: Влада ќе прават СДСМ-ДУИ-ДПА

Објавено во: Балкан 16 Јули, 2020

Според аналитичарите во Скопје, најверојатно сценарио е формирање влада од страна на СДСМ на Зоран Заев, ДУИ на Али Ахмети и ДПА на Мендух Тачи. Во овој случај, трите партии, кои исто така учествуваат во актуелната влада, обезбедуваат парламентарно мнозинство од 62 места, гласи анализата на грчки „Катимерини“ по вчерашните предвремени парламентарни избори во Македонија.

Електронското издание на весникот напомена дека пренесувањето на резултатите од вчерашните избори се случило со многу проблеми, бидејќи доцна синоќа беше прекината работата на компјутерските системи на Државната изборна комисија.

„Вчерашното гласање, сепак, помина без проблеми.Стапката на излезност се проценува на околу 51 проценти. Зоран Заев во изјавите во раните утрински часови го изрази задоволството за доминацијата на неговата партија на вчерашните избори“, пишува „Катимерини“.

Според првичните проценки, СДСМ ќе заземе 49 места во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ 47, ДУИ 12 и „Алијанса за Албанците“ 10 места.

Во новиот парламент влегуваат и националистичката левичарска партија „Левица“ и „Демократската партија на Албанците“ (ДПА), за кои се проценува дека добиваат по едно пратеничко место.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) БОШЊАЦИТЕ РЕАГИРАА, СРПСКАТА ВОЈСКА ГО ОТСТРАНИ: Aлбанско знаме се вееше во Санџак

(ВИДЕО) БОШЊАЦИТЕ РЕАГИРАА, СРПСКАТА ВОЈСКА ГО ОТСТРАНИ: Aлбанско знаме се вееше во Санџак

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

Авион се урна врз зграда во грчко село

Авион се урна врз зграда во грчко село

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон