28 Март, 2020
0.0249

Катимерини: Знамето на НАТО нема да му донесе победа на Заев

Објавено во: Македонија 17 Февруари, 2020

Знамето на НАТО пред Собранието на Северна Македонија нема да му донесе победа на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на предвремените парламентарни избори на 12 април, тврди грчки Катимерини во својата синоќешна анализа. Според највлијателното грчко издание, граѓаните ќе гласаат или нема да гласаат, пред се, водејќи се од своите материјални потреби и очекувања.

„Знамето на НАТО веќе е кренато во дворот пред Собранието во Скопје, иако пристапниот протокол останува да биде ратификуван од страна на шпанскиот парламент.  Иако парламентот на Северна Македонија треба, како што се очекуваше, да биде последен што ќе го одобри, сепак Зоран Заев, во консултација со другите партии и очигледно со Брисел, го донесе на гласање на почетокот на неделава.

Знамето на НАТО ќе биде и транспарент со кој поранешниот премиер и неговата партија ќе ја започнат својата кампања со надеж дека непосредно пред гласачката кутија, европските пријатели ќе го дадат датумот на започнување на преговорите со ЕУ..

Северна Македонија досега трипати стигна до европската „чешма“ без да се напие вода. Европскиот совет повика на тоа три пати до сега, со тоа што Грција два пати тоа не го дозволи, а последниот пат францускиот претседател Макрон блокираше, преговарајќи за заострување на критериумите за прием на нови членки.

Сега, кога Макрон, во интраевропските преговори, главно со Германија, го доби она што го сака, треба разумно да се согласи на почеток на преговорите со Северна Македонија, но и со Албанија. Пораките кои доаѓаат од Париз, но и од Брисел, за Скопје се позитивни, но соседите, откако трипати изгореа со оптимизмот, сега дуваат и на јогуртот, со тоа што Заев се надева дека пред гласачите да дојдат на гласачката кутија, „подарокот“ ќе биде датумот за преговори

Ова може да се направи во форма на политичка заложба на лидерите на ЕУ. на неформалниот самит во март, односно пред изборите, и да се официјализира на редовната средба во мај. Но, дали гласањето во Брисел (НАТО, ЕУ) е доволно за да победи Заев на 12 април? Не, дури и неговите во Скопје признаваат дека нема да им се суди според остварувањето на овие цели, туку според џебовите на граѓаните и досегашното управување на Заев. Оттука, опозициската партија ВМРО ДПМНЕ ја насочува својата кампања поентирајќи на влошување на економијата и растечката корупција за која веќе се води кампања.

До моментот кога беа пишувани овие редови, парламентот во Скопје се состануваше ноќно за да се донесе усвојувањето на некои закони што Европејците бараат да се донесат за да се отвори патот за пристапни процеси. Нормално, Парламентот треба да се распушти денес за да ги исполни уставните услови за избори, но политичките размислувања што резултираат со одложувања се преовладувани, со мислења дури и одложени за изборите на 12 април, и оставени на владините кругови. Се шпекулира дека гласачкото ливче можеби не е потребно бидејќи, како што велат, партијата на Заев е во состојба да формира парламентарно мнозинство во сегашниот парламент!

Како што сите укажуваат на демократизација на ВМРО ДПМНЕ, која се спротивстави на трите големи договори потпишани од Заев - Преспа, Бугарија, но и за употреба на албанскиот јазик како втор службеник - амбасадорите на САД и на ЕУ во Скопје побрзаа да му кажат на неговото раководство дека без нив нема евроатлантска перспектива за Северна Македонија.

Иако изборната кампања не е официјално започната, сигурно е дека ВМРО ДПМНЕ или ќе ја стави својата агенда против овие договори целосно на „паза“ или ќе го ублажи ставот за нивно укинувањеза да не ги одврати гласачите незадоволни од реалната економска политика. но од друга страна, главно да се избегнат и опомените од меѓународниот фактор. Оттука е и мекиот став на опозицијата кон бизарната иницијатива на нивната техничка министерка Рашела Мизрахи да излегува во јавност со табли на кои е напишано старото уставно име.

Во секој случај, се очекува албанскиот фактор да биде регулатор на постизборното формирање на владата, бидејќи е малку веројатно дека една од двете најголеми партии ќе може назависно да формира Влада. Без удел на албанските партии во колачот на моќта, не се формира влада, ниту може да опстои. Во политичките кулоари, Али Ахмети веќе се покажа како диригент“,гласи коментарот на Катимерини.


Можеби ќе ве интересира

Австрија со ургенции на Димитров дозволи да се вратат четворица македонски туристи од Перу

Австрија со ургенции на Димитров дозволи да се вратат четворица македонски туристи од Перу

Битола повеќе не е град без заболени од корона вирусот, Петровска побара дисциплина

Битола повеќе не е град без заболени од корона вирусот, Петровска побара дисциплина

Започнува летното сметање на времето

Започнува летното сметање на времето

Респираторите од Турција ќе бидат донесени со воен карго авион, донација на тестови од Агенцијата за атомска енергија

Респираторите од Турција ќе бидат донесени со воен карго авион, донација на тестови од Агенцијата за атомска енергија

Пациентка од Струга почина од Ковид-19, 22 нови случаи, вкупно заболени 241 лице

Пациентка од Струга почина од Ковид-19, 22 нови случаи, вкупно заболени 241 лице

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Граѓаните во брзање пред полицискиот час

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Граѓаните во брзање пред полицискиот час

Мицкоски: Утре гледајте не со Горазд на телевизија, ќе добиете многу одговори

Мицкоски: Утре гледајте не со Горазд на телевизија, ќе добиете многу одговори

Чулев: Генералниот секретаријат на Владата го избра сместувањето во центарот на Битола

Чулев: Генералниот секретаријат на Владата го избра сместувањето во центарот на Битола

Денеска и утре порано започнува полицискиот час

Денеска и утре порано започнува полицискиот час