21 Октомври, 2021
0.0732

КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗЛОСТАВУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТАТА ВО КАНАДА: Страдањето траело повеќе од 100 години

Објавено во: Свет 25 Септември, 2021

Католичката црква се извини на канадските староседелци за стогодишната злоупотреба и злоставување во училиштата што ги води Црквата, но водачите на домородците се уште чекаат признание на вината и од самиот Папа.

„Ние, католичките бискупи од Канада, изразуваме длабоко каење и недвосмислено се извинуваме“, се вели во соопштението, додавајќи дека се „целосно посветени“ на помирување.

Тие го признаваат страдањето

Овој потег уследи по неодамнешното откривање на околу 1.200 гробови без ознаки на три локации каде што децата на домородните племиња беа принудени да посетуваат училишта.

Вкупно околу 150.000 деца од  повеќе домородни племиња, Индијанци, Инуити и други беа запишани во 139 училишта низ Канада, од доцните 1800 -ти до 1990 -тите минувајќи месеци или години изолирани од нивните семејства.

Во соопштението, бискупите велат дека го признаваат страдањето што го доживеале учениците, како и тешката злоупотреба што им била нанесена, вклучително и физичка, психолошка, емоционална, духовна, културна и сексуална злоупотреба од страна на директорите и наставниците.

- Многу католички верски заедници и епархии учествуваа во овој систем, што доведе до сузбивање на јазикот, културата и духовноста, не почитувајќи ја богатата историја, традиција и мудрост на староседелците - се наведува во соопштението.

Свечена комеморација

Епископите за жал ги признаваат историските и вечни трауми и последици од страдањата и маките со кои домородните народи се соочуваат и денес, објави АФП.

Извинувањето беше испратено помалку од една недела пред Канаѓаните да го одбележат првиот Национален ден на вистината и помирувањето на 30 септември.

Свечената комеморација на илјадниците домородни деца кои починаа или исчезнаа од училиштата беше организирана од канадскиот премиер Џtастин Трудо, кој во јуни рече дека Канаѓаните се „ужаснати и се срамат од тоа како се однесува државата“.


Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе