06 Јули, 2020
0.0411

КАЖАА КОЈА ИМ БИЛА МЕТАТА: Иранците не сакале да убиваат Американци

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2020

Иранците тврдат дека не сакале да убијат американски војници. 

Командантот на Чувари на револуцијата, иранска идеолошка армија Хосеин Салами вчера кажа дека целта на нападите на 8-ми јануари на американските бази во Ирак не била да убијат американски војници.

„Нашата цел не беше да се убијат непријателски војници, тоа не беше важно“, изјави генералот Салами на затворената седница на иранскиот парламент. 

Сепак видео снимката  ја емитуваа иранските државни медиуми.

„Целта ни беше да предизвикаме материјално уништување со лансирањето на нашите ракети. Сакавме да им покажеме дека сме надмоќни од непријателите и дека можеме да нападнеме било која точка која ќе ја избереме“, изјави тој. 

Салами е повикан да сведочи во иранскиот парламент откако иранските сили во саботата признаа дека по грешка го срушиле украинскиот цивилен авион кој полета од аеродромот во Техеран неколку часа по ракетирањето на американските бази.

Антивладините протести во Иран траат веќе трет ден поради револтот од начинот на кој иранските власти се справуваат со падот на украинскиот авион минатата недела, кој беше урнат поради грешка на иранските воздушни сили.

Американскиот претседател Доналд Трамп ја донел одлуката за операција против иранскиот генерал Касем Сулејмани седум месеци пред наводно по вина на Иран да загине американски државјанин, пренесува телевизијата NBC. 

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша закон со кој американското министерство за одбрана го прогласува за терористичка организација. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

На повидок нова пандемија во Кина?

На повидок нова пандемија во Кина?

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД