24 Јуни, 2018
0.3772
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Киев е подготвен да купи руски гас, но под еден услов во однос на транзитот

Објавено во: Свет 23 Октомври, 2017

Украина е подготвена да ја разгледа можноста да го обнови купувањето на гас директно од Русија, но со услов дека се премести точката за пренос на обемот на гас за европските потрошувачи од западната на источната граница на земјата. 

Ова го изјавил во понеделникот заменик-премиерот на Украина Владимир Китион. 

„Ако ние ја преместиме точката за известување на транзитот на источната граница, оваа опција може да биде разгледана. Во сегашниот формат - тоа е многу ризично и неодговорно“, рече Кистион, одговарајќи на прашање за можноста за купување на гас од Русија, пишува украинското издание „Икономическая правда“. 

Претходно претседателот на Украина Петро Поропенко во годишна порака пред Врховната Рада изјави дека земјите на ЕУ од 2020 година треба да купуваат руски гас „не на западната, на источната граница на Украина, а Украина ќе обезбедува квалитетни транзитни услуги не на Русија туку на ЕУ“.

Можеби ќе ве интересира

Шверцувале марихуана и кокаин во реплики на трофејот од Светското првенство во фудбал

Шверцувале марихуана и кокаин во реплики на трофејот од Светското првенство во фудбал

ИМААТ ДОБРА ПРИЧИНА: Исклучија интернет во цела земја

ИМААТ ДОБРА ПРИЧИНА: Исклучија интернет во цела земја

Мајк Помпео работи на последната пречка Македонија да добие датум за преговори

Мајк Помпео работи на последната пречка Македонија да добие датум за преговори

Голем анти-Брегзит протест во Лондон

Голем анти-Брегзит протест во Лондон

Саудиска Арабија ќе се одвои физички од Катар

Саудиска Арабија ќе се одвои физички од Катар

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: Паѓаше дожд од драгоцени камења

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: Паѓаше дожд од драгоцени камења

Сериозен процент Германци сакаат Меркел да поднесе оставка

Сериозен процент Германци сакаат Меркел да поднесе оставка

Стебла канабис најдени во парламент

Стебла канабис најдени во парламент

Невреме уби заменик градоначалник

Невреме уби заменик градоначалник