21 Мај, 2018
0.3101
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Ким Јо Џонг: важна фигура во Севернокорејската политика

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2018

Појавувањето на Ким Јо Џонг на Зимските олимписки игри вo Пјонгчанг ја разбранува јавноста. Таа претставува клучна фигура и моментално мост за одредени пораки помеѓу Северна и Јужна Кореја. 

Имено, се шпекулира дека нејзиното присуство таму е за да пренесе порака од својот брат, Ким Џонг Ун, севернокорејскиот лидер кој ги води тајните на севернокорејската државно-партиска хиерархија. 

Таа на почетокот на својата кариера била заменик директор на секторот за пропаганда на владејачката  Работничка партија, за во октомври минатата година да стане заменик на Политбирото, највиското тело кое донесува одлуки.

Интересно е да се каже дека за Северна Кореја се многу важни семејните односи, па затоа и Ким Јо Џонг добива толку силни и важни улоги како шефица на кабинетот на Ким Џонг Ун, таа го надгледува пристапот на  врховните лидери, ги утврдува јавните обврски на својот брат, а честопати се појавува и место него.

Во јануари, САД ја става на црната листа на луѓе и забранува секаков контакт со неа. Причина за тоа е  кршење на човековите права во Северна Кореја. Сепак, оваа одлука е повеќе симболична, таа не се наоѓа на листата на која на  некои граѓани од Северна Кореја им е забрането да патуваат во странство.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Познат режисер обвинет за силување

Познат режисер обвинет за силување

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре