21 Октомври, 2021
0.0748

КИМ ЈОН УН ПРОШЕТА НА САНДАЛИ ПО ЦРВЕН КИЛИМ: Аналитичарите претпоставуваат каква порака носи тоа

Објавено во: Свет 11 Октомври, 2021

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун вчера привлече внимание кај меѓународните набљудувачи за време на говорот по повод годишнината од основањето на партијата, но не поради неговите зборови, туку поради изборот на обувки.

На снимката се гледа дека Ким го прошета црвениот тепих во раскошната сала во сјајни црни сандали преку црни чорапи за да го надополни неговото темно одело, бордо вратоврска и очила со половина рамка.

Колин Звирко, виш аналитички дописник за NK News од Сеул, ги забележа обувките на Ким и рече дека не е јасно зошто одлучил да носи сандали и дали ги носел претходно.

Без оглед на причината, Ким се чини дека презема чекори во последно време за да го заштити своето здравје и да ја зачува удобноста, рече тој.

„Тој изгуби значителен број килограми за краток временски период во мај, а во септември беше виден како стои на поставени душеци за време на долги говори, што не е вообичаено“, рече Звирко.

„Се чини дека тој е особено претпазлив за„ Ковид-19 “и може да се соочува со тековни здравствени проблеми“.

Здравјето на Ким е строго чувана тајна во Северна Кореја

Изборот на облека на Ким честопати внимателно го проучуваат меѓународните аналитичари и бараат знаци за неговото здравје, што е строго чувана тајна во Северна Кореја.

Кога Ким повторно се појави во државните медиуми во почетокот на јуни, откако не беше виден во јавност скоро еден месец, аналитичарите забележаа дека неговиот часовник е поцврсто од вообичаеното прикачен на неговиот навидум потенок зглоб што предизвика гласини за здравјето на лидерот.

Државните медиуми подоцна го спомнаа неговото здравје, што ретко го прават. Тие цитираа неидентификуван жител на Пјонгчанг, кој рече дека сите во Северна Кореја биле скршени кога виделе фотографии на кои Ким изгледа „слабо“.

Во својот говор во неделата, Ким се фокусираше на проблемите на партијата и ги повика службениците да го подобрат животот на граѓаните среде „темната“ економска ситуација.Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе