20 Јануари, 2020
0.0209

Кина најави зголемени царини за американските производи: Трамп веднаш одговори

Објавено во: Свет 24 Август, 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека ќе даде брз одговор на одлуката на Кина да започне со примена на нова рунда царински давачки на САД.

Тој им порача на американските компании да најдат „алтернатива“ за правењето на своите производи во Кина.

Во низа емотивни твитови, Трамп не посочи каков ќе биде неговиот одговор на Пекинг. Тој „нареди“ на американските компании да ги променат своите стратегии за производство, но не кажа како ќе го спроведе ова барање.

„Огромните суми пари направени и украдени од Кина од САД, од година во година, со децении, ќе мора, и ќе треба, да запре“, додаде тој.

„На нашите американски компании им е наредено веднаш да започнат да бараат „алтернатива“ за Кина, вклучително и враќање на компаниите дома и да започнат со производство на нивните производи во САД“, истакнува Трамп.

Можеби ќе ве интересира

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

Снежно невреме го блокираше Техеран

Снежно невреме го блокираше Техеран

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

Европски град ќе ги плати долговите на младите

Европски град ќе ги плати долговите на младите

Русите на Водици влегуваат во вода на минус 30 степени

Русите на Водици влегуваат во вода на минус 30 степени