21 Октомври, 2021
0.0190

Кина тестира десетици илјади примероци крв од Вухан во потрага по потеклото на Ковид-19

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2021

Кина се подготвува да тестира десетици илјади примероци крв од градот Вухан, како дел од нејзината истрага за потеклото на Ковид-19, објави Си-Ен-Ен.

Овој потег доаѓа во услови на зголемени повици за транспарентност во врска со појавата на вирусот.

Банката со речиси 200.000 примероци, вклучувајќи ги и оние од последните месеци од 2019 година, беше идентификувана во февруари оваа година од истражувачите на Светската здравствена организација како можен извор на клучни информации што би можеле да помогнат да се утврди кога и каде вирусот е најраспространет и тргна напред кон луѓето.

Примероците се чуваат во крвниот центар Вухан. Се очекува тие да ја опфатат 2019 година, обезбедувајќи примероци од ткиво во реално време од голем дел од населението во кинескиот град, каде што се смета дека луѓето се заразени со САРС-КоВ-2 за прв пат.

Центарот објасни дека примероците се чуваат две години во случај да бидат потребни како доказ во судските случаи поврзани со соодветното дарување крв.

Сепак, овој двегодишен период наскоро ќе истече за клучните месеци октомври и ноември 2019 година, за кои повеќето експерти веруваат дека се времето на првите случаи на Ковид -19 кај луѓето.

Портпаролот на кинеската Национална здравствена комисија рече дека во тек се подготовките за тестовите. Сепак, тој потврди дека тестирањето ќе се одржи откако ќе се достигне двегодишната граница.

Во јули, шефот на кинескиот тим кој работи на истрагата на СЗО објави дека Кина ќе ги тестира примероците, и откако кинеските експерти ќе ги добијат резултатите, тие ќе ги предадат на странски научни тимови.

Експертите веруваат дека ако примероците се чуваат правилно, тие би можеле да содржат клучни знаци на првите антитела направени од луѓето против вирусот.


Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе